Genellenebilirlik kuramı karar çalışmalarında kullanılan farklı katsayıların karşılaştırılması
Comparing different coefficients in generalizability theory decision studies
- Tez No: 314978
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GELBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı Wiley (2001) tarafından önerilen iki farklı varyans bileşenlerini belirleme yöntemine göre kestirilen standart hata değerleri ile güvenirlik ve geçerlik hakkında karşılaştırmalar yapmaktır. Araştırmada güvenirliği ve geçerliği yorumlamak için Brennan (2001) ve Kane (1999) tarafından önerilen çeşitli katsayı ve indisler kullanılmıştır.Araştırmada kullanılan veriler simülasyon yardımı ile tek değişkenlik kaynaklı desene göre üretilmiştir. Tüm değişkenlik kaynaklarına göre ANOVA ve bootstrap yöntemleri kullanılarak standart hatalar, varyans bileşenleri, mutlak ve bağıl hatalar kestirilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre normal dağılım göstermeyen ve 1-0 şekilde puanlanan veriler üzerinde hesaplanan evren puanı-hata değeri en iyi prosedüründe kestirilirken, hata tolerans değeri en iyi prosedüründe kestirilmiştir. Bu bakımdan prosedürünün geçerlik hakkında daha fazla bilgi verdiği, prosedürünün de G Kuramı çalışmalarında evren puanlarını belirlemede daha kesin kestirimler yaptığı sonucuna varılmıştır.Bu çalışma Genellenebilirlik Kuramında normal dağılım göstermeyen veriler üzerinde standart hatalar yoluyla kestirilen varyans bileşenleri belirlemede kullanılan bootstrap yöntemlerinin geçerliği ve güvenirliği yorumlamadaki etkisi üzerine bir destek niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to compare reliability and validity using the two different variance component estimation procedure which rules proposed by Wiley (2001) for estimating standard errors held up across ANOVA and bootstrap procedures. Various coefficients and indices were used to interpret reliability and validity which recommended by Brennan (2001) and Kane (1999) in Generalizability Theory Decision Studies.Simulated data was generated for single facet conditions and standard error estimates were calculated for each estimated variance component and relative and absolute error variance across an ANOVA method and a variety of bootstrap procedures for each combination of conditions.It was found that, signal noise ratios produced adequate estimations for non-normal and dichotomous data in procedure. However, error tolerance ratios produced adequate estimations for non-normal and dichotomous data in procedure. Thus, gives more information about validity and gives more precise estimation of universe scores in G studies.This study provides support for the use of bootstrap procedures for interpreting reliability and validity in Generalizability Theory with estimating standard errors of estimated variance components when data are not normally distributed.