Ortaokul matematik öğretim etkinliklerinin niteliğini değerlendirme ve geri bildirim aracı (EDGA): Genellenebilirlik kuramı kullanarak EDGA' nın güvenirliğinin değerlendirilmesi
Secondary school mathematics teaching activities quality evaluation and feedback tool (FFMA): Evaluation of FFMA's reliability using generalizability theory
  1. Tez No: 866534
  2. Yazar: SİBEL TUTAN TESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BOZKURT, PROF. DR. MEHMET FATİH ÖZMANTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışma, etkinlik metinleri ve uygulamalarının niteliğini değerlendirmek için geliştirilen Etkinlik Değerlendirme ve geri Bildirim Aracı'nın (EDGA) ölçüm güvenilirliğini araştırmaktadır. Genellenebilirlik Kuramı kullanılarak EDGA' dan elde edilen puanların ölçüm güvenirliği belirlenmiştir. Veriler betimsel tarama modeline dayalı olarak toplanmıştır. Bu bağlamda 20 ortaokul matematik öğretmeninin her birinden dört adet etkinlik metni ve bu metinlerin sınıf içi uygulamalarının video kayıtları istenmiştir. Veriler, EDGA kullanılarak üç puanlayıcı tarafından bağımsız olarak puanlanmıştır. Puanlayıcılardan alınan puanlar EDUG 6.1e programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, EDGA' nın etkinlik metni matematiksel potansiyel bileşenleri dışındaki boyutunda ölçüm güvenirliğinin 0,19 değerinde; matematiksel potansiyel bileşenleri boyutunda 0,62 değerinde; etkinlik metni tüm bileşenler boyutunda ölçüm güvenirliğinin 0,78 değerinde olduğunu göstermiştir. Ayrıca EDGA' nın etkinlik uygulama matematiksel potansiyel bileşenleri dışındaki boyutunda ölçüm güvenirliğinin 0,38 değerinde; matematiksel potansiyel bileşenleri boyutunda 0,51 değerinde; etkinlik uygulama tüm bileşenler boyutunda ölçüm güvenirliğinin 0,78 değerinde olduğunu göstermiştir. D çalışmalarında puanlayıcı sayısının artırıldığı senaryolarda G katsayının artış gösterdiği ve tüm bileşenler boyutunda daha yüksek G katsayılarına ulaşıldığı söylenebilir. Yapılan karar çalışmaları sonucunda EDGA' yı tüm bileşenler boyutunda puanlayıcı sayısının bir artırıldığı bileşen sayısının sabit tututulduğu senaryolarda, EDGA' dan elde edilen ölçümlerin kabul edilebilir güvenirlik katsayısına ulaştığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the reliability of the Framework for Mathematical Activities (FfMA), developed to assess the quality of activity scripts and their implementations. Utilizing Generalizability Theory, the measurement reliability of scores obtained from the FfMA was determined. Data were collected based on a descriptive survey model. In this context, four activity scripts and classroom implementation videos of these texts were requested from each of 20 middle school mathematics teachers. The data were scored independently by three raters using the FfMA. The scores obtained from the raters were analyzed using the EDUG 6.1e program. The findings showed that the measurement reliability of the FfMA in the dimension other than the mathematical potential components of the activity text was 0.19; It has a value of 0.62 in the dimension of mathematical potential components; The activity text showed that the measurement reliability for all components was 0.78. In addition, the measurement reliability of the FfMA in the dimension other than the effectiveness application mathematical potential components was found to be 0.38; It has a value of 0.51 in the mathematical potential components dimension; The effectiveness application showed that the measurement reliability for all components was 0.78. It can be said that in scenarios where the number of raters in D studies is increased, the G coefficient increases and higher G coefficients are achieved in all components. As a result of the decision studies, it can be said that the measurements obtained from the FfMA have reached an acceptable reliability coefficient in scenarios where the number of raters in all components of the FfMA.