İlköğretim öğrencilerinin bitki ve hayvanlara karşı ilgileri ve bu ilgileri belirleyen uyarıcı faktörler
Interests of primary education students' towards plants and animals and the stimulating factors identifying these interests
  1. Tez No: 314988
  2. Yazar: FERİDE EDA EMRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezin amacı, ilköğretim öğrencilerinin bitkilere ve hayvanlara karşı ilgilerini ve builgilerini belirleyen uyarıcı faktörleri (sınıf seviyesi, cinsiyet, yaşanılan çevre, ?vb.değişkenlere göre) incelemektir.Bu amaçla, tez çalışması kapsamında Erten tarafından geliştirilmiş olan 65 soruluklikert tipindeki anket, Ankara'da öğrenim gören ilköğretim 5., 6., 7. ve 8. sınıföğrencilerine iki form şeklinde farklı zamanlarda uygulanmıştır.Araştırma sonuçları SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Buna göre sınıf seviyesiarttıkça öğrencilerin bitki ve hayvanlara karşı ilgilerinde azalma görülmüştür. Buna ekolarak, kız öğrencilerin bitki ve hayvanlara karşı ilgi ortalamalarının erkek öğrencileregöre daha yüksek olduğunu tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları ışığında öğrencilerinbu konudaki ilgilerini etkileyen faktörler belirlenip analiz edilmiş ve bu faktörlerin hemöğretim programına hem de fen eğitimine getirebileceği katkılar kapsamlı bir şekildetartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis, is to analyze the interests of primary education students towardsplants and animals and to determine the stimulating factors identifying these interests(according to some variables class level, gender, environment being lived,?etc.).For this purpose, a survey developed by Erten is applied 5th, 6th, 7th, and 8th gradestudents in Ankara. The survey which uses a likert type scale, composed of 65 questionsis developed within the scope of this thesis. Developed survey is applied to students inusing two different forms under different times.The results of this survey are analyzed with SPSS program. The results revealed that asthe grade level increases, the interest levels of students towards plants and animalsdecreases. Another result showed that the interest levels of girls towards plants andanimals are higher than boys. In consideration of the survey results, factors affectingstudents? interest in this subject is analyzed and the contribution of these factors both tothe curriculum and to the Science Education is discussed comprehensively.