Ankara şehir merkezindeki lise öğrencilerinin sigara ve alkol kullanımının araştırılması
- Tez No: 31501
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYAN MAĞDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
77 ÖZET Bu çalışma, Ankara şehir merkezindeki liselerin ikinci sınıfına devam eden öğrencilerin sigara, alkol ve ilaç alma alışkanlıklarının incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Alt, orta ve üst sosyo-ekonomik düzeyden basit tesadüfi örnekleme tekniği ile üçer lise seçilmiş, 584 kıs ve 546 erkek olmak üzere toplam 1130 öğrenci bu araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veri toplamada, önceden hasırlanan anket formu kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizi ki-kare yöntemiyle test edilerek istatistiksel anlamlılıkları araştırılmış ve yorumlanmıştır. Bulgulara göre, sigara ve alkol kullanımının cinsiyet, yaş, sosyo-ekonomik düzey, aile, boş samanların değerlendirilmesi ile yakından ilgili olduğu, ilaç alma alışkanlığının ise cinsiyete göre anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur. Bu örneklem grubunun sigara kullanma oranı % 34.9, alkol kullanma oranı % 40, ilaç alma alışkanlığı % 5.7 ve ağrı kesici kullanma oranı % 62.4'dür. Erkeklerin kızlara göre daha fazla sigara ve alkollü içki kullandığı, kızlarınise daha fasla ağrı kesici ilaç kullandığı bulunmuştur. Sigara 78 ve alkollü içki kullanımının yaşla birlikte artmakta olduğu ve alkol kullanımının ailesi üst sosyo-ekonomik düşeyde olan öğrencilerde daha fasla olduğu görülmektedir. Sigara ve alkollü içki kullanan öğrencilerin % 60 "ı merak ve arkadaş etkisiyle başladıklarını belirtmişlerdir. Cep harçlığı sigara ve alkollü içki kullanımında önemli bir etkendir. Pub ve diskoteklerin gençlerin sigara ve alkollü içki kullanımını arttırıcı olumsuz etkileri bulunmuştur. Aile de gencin sigara ve alkollü içki kullanımında önemli bir rol oynamakta, anne- baba ve ağabeyin birlikte sigara ve alkollü içki kullanıyor olması gencin sigara ve alkol kullanımını arttırıcı bir etki y apmaktad ir. Araştırma sonuçları değerlendirilerek, kamu sağlığı kuruluşlarında tüm sağlık personelinin ve okul öncesi eğitim kurumlarından başlayarak tüm eğitimcilerin sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerin sararları konusuna duyarlı olmaları ve bu konuda gerek ailelere gerekse çocuk ve gençlere yönelik eğitim programlarının başlatılarak, yeni bir eğitim sistemi oluşturulmasının gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
79 SÜHHAE Y This investigation was done using second year high school students of the Ankara Central School System. It planned to study the smoking alcohol and drug habits of these students. The students were taken at random from low, middle and upper class area schools, 584 female and 546 male students totalling 1130. The students were given a questionaire that was analysed by the. (X ) method using statiscal research and evaluation. According to the results, smoking and alcohol was dependent on sex, age, social economic level, family and free time while drug use was dependent on the sex of the student. In this control group, cigarette use was to 34.9, alcohol use was to 40, drug use to 5.7 and strong pain Killers was 62.4. Males used more cigarettes and consumed more alcohol than female students, while females used more strong pain killers. The use of both cigarettes and alcohol increased with increase in age and alcohol was used more by students in the upper class social level.It is shown that both cigarette and alcohol use started 80 out of curiosity and peer pressure. The amount of allowance given to the students played and important role in the use of cigarettes and alcohol. Pubs and Discos have a negative effect on students for the- use of cigarettes and alcohol. The family has an effect on the use of both. If the mother, father or older brother in the family uses alcohol and cigarettes, the chances are that younger members will be prone to use them. After evaluating the results of this work, it is considered necessary to begin traning children and teenagers in the hasards of cigarette alcohol and drugs at an early stage. This is the responsibility of all health specialists and institutions. This will call for great changes in the present educational system.