Erken Dönem Islâm tarihyazımı bağlamında el-Mes'ûdî (Ö. 346/956) ve tarihsel gerçeklik
Al-Mas?udi and historical reality in the context of the Early Islamic historiography
  1. Tez No: 315015
  2. Yazar: EMİNE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAŞAR OCAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu tezin amacı, klasik İslâm tarih yazıcılığının ana yapısını el-Mes'ûdî'nin tarihsel gerçeklik anlayışı üzerinden sorgulayarak analiz etmektir. El-Mes'ûdî, Erken Dönem İslâm tarihyazımının en önemli mîmarlarından biridir. Bu çok yönlü ve kompleks meselenin, disiplinlerarası bir bağlama gereksinim duyduğunu tahmin etmek güç değildir. Dolayısıyla, tezde öncelikle periferik resim anlaşılmaya çalışılmıştır. Periferik resimden kasıt, el-Mesudi'nin zihinsel ve kültürel arka planını belirlemede önemli role sahip nedensel etmenlerdir. Bu sebeplerle tez, birbiriyle sıkı biçimde bağlantılı dört ana bölümden oluşturulmuştur. Bir tür ön-vizyon olarak, Giriş ve Birinci bölümde, periferik resim irdelenmiştir. El-Mes'ûdî'nin biyografisi ve diğer bölümlerde ise onun tarihyazımındaki tarihsel gerçeklik kriterleri ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to analyze the basic structure of classical Islamic historiography through questioning al-Mas?udi?s sense of historical reality. Al-Mas?udi is one of the most eminent founders of Early Islamic Historiography. It's not hard to guess this multifaceted and complex issue requires a multidisciplinary understanding. Therefore, firstly the peripheric photography is endeavoured to understand. The peripheric photography refers to causal agents which have crucial role to determine al-Mas?udi?s mental and cultural background. Due to these reasons this study consists of four parts which are closely related to each other. The peripheric photograph is examined in the Introduction and First Chapter of thesis as a preliminary vision. Al-Mas?udi?s biography and the other parts are an effort to present the criteria of historical reality in his historiography.