The use of kinesics in vocabulary teaching at elementary level
Temel düzeyde vücut dili yolu ile kelime öğretimi
  1. Tez No: 315032
  2. Yazar: FATMA ÜNVEREN GÜROCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİREZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, üniversite bağlamında temel düzey örgencilerine vücut dili yolu ile kelime öğretiminin katkısını araştırmaktır. Çalışma Gazi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu örgencilerini kapsamakta olup, iki grup Hazırlık Okulu öğrencisi rastlantısal olarak seçilmiştir. Deney ve kontrol grubunda nicel veri toplama yöntemleri kullanılmıştır. Deney grubu öğrencilerine beden dili yoluyla belirli sözcükler öğretilmiştir. Dolayısıyla çalışmada benzetim, semboller, el hareketleri ve yüz ifadeleri sözcük öğretme teknikleri olarak kullanılırken kontrol grubunda bağlamsal tahmin çalışması, doğrudan çeviri ve tanımlama teknikleri kullanılmıştır. Vücut dili ile sözcük öğretiminin uzun süreli akılda tutmayı teşvik ettiği bilinen bir gerçektir; bu nedenle hedef grubun beden dili ile daha etkin sözcük öğreneceği varsayılmaktadır.Vücut dili, iletişimin olmazsa olmaz unsuru olan Kültürler arası yetkinlik ilkesine dayanmaktadır. İletişim çok yönlü, karmaşık ve dinamik bir anlam aktarım sürecidir. Bu nedenle vücut dilinin temel prensibi, iletişimin etkin bir bicimde sağlanabilmesi için sözsüz iletişimin kültürler arası benzerliklerini ve farklılıklarını ortaya çıkarmaktır. Dolayısıyla İngilizce öğretimi sürecinde sözcükler sözlü olabildiği gibi vücut dile yolu ile de öğretilmelidir.Çalışmada araştırmacı veri toplamak için öntest, son test ve gecikmeli hatırlama testleri geliştirmiştir. 4 haftalık eğitim programının hemen sonrasında her iki gruba da son test, 6 haftalık bir aradan sonra da uzun sureli akılda tutmayı ölçen gecikmeli hatırlama testi uygulanmıştır. Değerlendirme ve eğitim sürecinin sonunda elde edilen veriler Mann Whitney U Testi ve Wilcoxon işaret testi ile analiz edilmiştir. Veri analizi vücut dili yolu ile sözcük öğrenen örgencilerle geleneksel yöntemlerle öğrenen öğrenciler arasında anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir. Buna ek olarak yapılan çalışmalar sonucunda sonuçlar, sözcükleri vücut dili yolu ile öğrenen öğrencilerin sözcükleri hatırlamada daha başarılı olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis was designed to provide insight into the use of Kinesics in teaching vocabulary items to Elementary level students in a university setting. The study includes both experimental and control groups of students in their freshman year at Gazi University. The Experimental group of students is trained with the use of selected nonverbal behaviors. Vocabulary items are taught through simulation, gestures and facial expressions. The control group is taught the same vocabulary items through direct translation, contextual guesswork and definition techniques. It is believed that such techniques foster long-term retention. Therefore, it has been hypothesized that the target group will develop better compared to the other group in their vocabulary knowledge through Kinesics based vocabulary teaching.Kinesics is based on Intercultural competence, which is an essential part of communication. Its basic principle is that in order to communicate effectively the two people who are interacting should be aware of cross-cultural similarities and differences in nonverbal behaviors. Therefore, it is aimed that vocabulary should be taught nonverbally as well as verbally.At the beginning of the study, the researcher designed a Pre, Post and Delayed Recall test in order to gather data. Then the vocabulary items were taught to both classrooms by the researcher. After the teaching program, immediate recall test was given to both groups. After 6 weeks delayed recall test was given in order to evaluate long-term retention. At the end of the whole procedure, the data were analyzed through SPSS in order to see if statistical differences existed between the groups. The statistical data were analyzed by Mann Whitney U-Test and Wilcoxon Sign Test.The results of the study indicate that Kinesics helps the students to remember vocabulary items in the short term. Furthermore, the quantitative data obtained from SPSS revealed that the students who were offered lessons through Kinesics were more successful in recalling the target words.