Makro-finansal evrimsel iktisat yaklaşımı: Schumpeter ve Minsky
Macro-financial evolutionary economics approach: Schumpeter and Minsky
- Tez No: 315060
- Danışmanlar: DR. GÖKÇER ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez, evrim fikrinin kendisinden ziyade, kapitalist evrim sürecine odaklanmıştır. Bu nedenle evrimsel analizi, kapitalist dönüşüm sürecinin incelenmesinde metodolojik bir yaklaşım olarak kullanmaktadır. Değişen kapitalizm biçimleriyle birlikte evrime konu olan iktisadi ve iktisat dışı olguların da ekonomik gelişme üzerine etkilerinin farklı olacağını düşünmektedir. Evrim her zaman ilerletici midir? sorusundan yola çıkarak, evrimsel iktisat literatürünün kalbi olan inovasyon kavramının her zaman ileri yönlü bir ekonomik gelişme sağladığı tezini reddetmektedir. İnovasyon ve ekonominin niteliksel gelişimi incelenirken, teknolojik ve finansal inovasyon ayrımının gerekliliğine inanmakla birlikte her iki inovasyon biçimi arasındaki karşılıklı etkileşimi göz ardı etmemektedir. Ayrıca literatürün, mikro-mezo analiz tekelinden sıyrılıp hâlâ gelişmekte olan makro-finansal evrim yaklaşımını, daha fazla absorbe etmesinin gerekliliğine inanmaktadır. Böylesi bir bütünleşmenin sağlanması için, Schumpeterci rekabet ve yenilik kavramları ile Minsky'nin bu kavramlardan hareketle kuramlaştırdığı finansal istikrarsızlığa götüren olguların aynı potada eritilmesi gerekmektedir. Böyle bir sentez bizi, evrimin her zaman kapitalizmi canlandıran bir süreç olmadığına ikna etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis mainly focuses on capitalist evolution process rather than the idea of evolution itself. In this respect, the evolutionary analysis is used as a methodological approach to analyse the capitalist transformation process. Together with the changing capitalism, it is thought that the economic and non-economic factors subject to evolution will have differential effects on economic development. From the question of is evolution always progressive? it is rejected that the innovation concept, which is at the very heart of the evolutionary economics literature, will bring about a progressive economic development. As it is examined innovation and qualitative development of the economy, it is believed to have a distinguishing view of technological and financial innoavations, without ignoring the interactive relation between these two. Furthermore, this thesis argues the necessity of the literature to go beyond the monopoly of micro-meso analysisis and to absorbe the macro-financial evolution approach. In order to have such an integration, Schumpeterian conceptes of competition and innovation together with the facts that bring financial instability, from which Minsky theorised on these Schumpeterian concepts, should be melted in the same pot. Such a synthesis convinces us that evolution is not a process which always rejuvenates capitalism.