Verbal humor processing in Turkish: An eye tracking study on the influence of set effects and the reading patterns in jokes
Söze dayalı mizahta yönlendirmenin anlamsal işlemlemedeki etkisi: Göz hareketlerinin ve okuma örüntülerinin incelenmesi
  1. Tez No: 315061
  2. Yazar: METİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP DOYURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bilişsel dilbilim alanında sözlü mizah üzerine yapılan çalışmaların, bilişsel süreçleri açıklamada önemli katkıları olmuştur. Anlamsal şemalar aracılığı ile mizahı açıklamaya çalışan dilbilimsel yaklaşımlar (Attardo, 1997, 2001; Attardo ve Raskin, 1991; Coulson, 2001; Raskin, 1985) bu alana yeni bir bakış açısı sunmuştur. Fıkralar anlam bulanıklığı içerdikleri için bu bilişsel süreçleri açıklamada önemli rol oynarlar. Bu çalışmanın amacı fıkraların anlamsal işlemlenmesi sırasında kullanılan bilişsel süreçleri ortaya çıkarmaktır.Çalışma için iki deney yapılmıştır. İlk deneyde kullanılan yöntem göz izleme aracıyla sözcük düzeyinde anlam bulanıklığı içeren kısa fıkraların iki farklı grup tarafından nasıl işlemlendiğini araştırmaktadır. Deneyden önce bir gruba (n=18) kısa fıkra okuyacakları söylenerek yönlendirme yapılmış, ikinci gruba (n=18) okuyacakları parçalarla ilgili bilgi verilmemiştir. Okuyacağı parça konusunda beklentileri şekillenen deneklerin okuyacağı tümcelerin içeriği hakkında herhangi bir bilgisi olmayan deneklerden farkı incelenmiş, fıkralarda anlam canlanmasının ne derece stratejik ya da otomatik kontrole bağlı olduğu geri dönüş sayısına ve fıkra anlamı taşıyan sözcüklerdeki toplam odaklanma süresine bakılarak karşılaştırılmıştır. Ardından, toplanan veriler yüzde ve istatistiksel analizler yoluyla değerlendirilmiştir.İkinci deneyde ise fıkra işlemlenmesinin geliştirilmiş dilbilimsel şema kuramlarına (Raskin, 1985; Attardo ve Raskin, 1991; Attardo, 1997; 2001) uygunluğu ölçülmüştür. Bu deneyde de, deneklere kısa fıkralar ve bu fıkraların gülmece içermeyen türleri okutulmuş (küçükken bana yaramaz diyorlardı artık büyüdüm ve yarabiliyorum / küçükken bana yarama diyorlardı artık büyüdüm ve uslandım) bu iki tümce arasındaki fark aynı şekilde geri dönüş sayısı ve toplam odaklanma süreleri açısından incelenmiştir.İlk deneyin sonucunda, fıkralarda anlam canlanmasında otomatik kontrolün önemli olduğu bulgulanmıştır. Fıkra okuyacakları söylenmeyen deneklerde tümce içinde daha az geri dönüş ve anlam bulanıklığı olan sözcüklerde daha az odaklanma süresi gözlemlenmiştir. İkinci deney sonucunda ise kısa fıkra okuyan denekler, bu fıkraların gülmece içermeyen türlerine kıyasla odaklanma süresi ve geri dönüş sayısı bakımından daha fazla zaman harcamışlardır ve bu sonuç dilbilimsel mizah kuramları (Raskin, 1985; Attardo ve Raskin, 1991; Attardo, 1997; 2001; Coulson, 2001) ile örtüşmektedir.
Özet (Çeviri)
Studies on verbal humor in cognitive linguistics have contributed a lot to understanding the cognitive processes. Linguistic approaches (Attardo, 1997, 2001; Attardo and Raskin, 1991; Coulson, 2001; Raskin, 1985) which aimed to explain humor with the help of semantic scripts (a.k.a. frames) have given new insights to the field. Since jokes are the texts that contain ambiguity, they have important roles in accounting for these cognitive processes. The aim of this study, thus, is to explore these processes and analyze meaning activation during the comprehension of a joke.Two experiments were carried out in order to see on ? line processing of the jokes. In the first experiment, the study examined the eye movements of two groups of participants while they processed one ? liner jokes. Before the experiment, participants in one group (n = 18) were manipulated by explaining that they were going to read one ? liner jokes whereas the participants in the other group were told nothing about the content of the paragraphs. The differences between the participants in the first group, which were pre ? conditioned to read a joke, and the participants in the second group, which had no idea about what to read, were compared via the number of regressions and total fixation duration on the joke meaning carrying word (punchline) of the sentence in order to see whether joke meaning activation is subject to strategic or automatic control. Later, the collected data were analyzed by means of percentage and statistical analysis.In the second experiment, the study tested the script theories of humor developed by Raskin (1985), Attardo and Raskin (1991) and Attardo (1997, 2001). This time, participants? eye movements were monitored in order to find whether there were differences between the processing of one liners and their non ? joke counterparts (küçükken bana yaramaz diyorlardı artık büyüdüm ve yarabiliyorum vs. küçükken bana yaramaz diyorlardı artık büyüdüm ve uslandım). Similarly, total fixation durations on joke meaning carrying words and the number of regressions upon encountering the joke meaning were measured and the differences between one ? liners and their non ? joke counterparts were measured.In the first experiment, the study found out that meaning activation in jokes is subject to automatic control. Participants who did not know that they were going to read jokes made fewer regressions and shorter fixations on joke meaning words. In the second experiment, participants needed more time ? longer fixation duration and more regressions - to process the one ? liners than their non ? joke counterparts suggesting that participants exerted more cognitive resources on script ? switch trigger (the word carrying joke meaning). This result has been found consistent with the script/frame theories (Raskin, 1985; Attardo and Raskin, 1991; Attardo, 1997; 2001; Coulson, 2001).