Kurumsal kimliğin fuar stand tasarımında kavramsal tema (konsept) olarak kullanılması
Using corporate identity as a concept to design an expo stand
- Tez No: 315067
- Danışmanlar: DOÇ. M. HAKAN ERTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Çalışmanın birinci bölümünde tasarım kavramı ve tasarımı oluşturan unsurlar, tasarımda kullanılan yöntemler, göstergebilim kavramı açıklanmış; algı, algı kuramları ve tasarımda kavramsal tema oluşturma konularına yer verilmiştir.İkinci bölümde kurumsal kimlik kavramı tanımlanmış, kurum kimliğini oluşturan unsurlardan, kurumsal kimliğin etkileşim içerisinde olduğu alanlardan, kurumsal kimliğin yapısından ve işlevinden, kurumsal kimlik stratejisinden, kurumsal kimlik sürecinden ve kurum kimliği kavramının tarihçesinden bahsedilmiştir.Üçüncü bölümde fuar standı ve fuar stand tasarımı kavramları açıklanmış; fuar standı çeşitleri, sınıflandırılması konularına yer verilmiştir. Ayrıca fuar standının biçimlenişini etkileyen faktörler detaylı bir şekilde örneklerle açıklanmıştır.Dördüncü bölümde seçilen bir fuar stand tasarımı, önceki bölümlerde verilen bilgiler ışığında, biçimsel analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiş ve göstergebilimsel yöntemle sınıflandırılarak (semantik, sentaktik, pragmatik) incelenmiştir.Beşinci bölümde konuyla ilgili sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
On the first part of the study, it explains the design concept, design components and demonstration science. It also includes; perception, perception theories, and composing consept themes.On the second part of the study, it explains the corporate identity concept, it's components, functions, strategies, process and history of the corporate identity concept.On the third part, it explains expo stands, design concepts, variety and classification of the expo stands. The study also includes detailed examples of the facts that can affect the design concepts for the stands.On the fourth part, it analyses a chosen expo stand using all the informations above and formal analyzing system. It's also classified with demonstration semiotic method ( semantic, syntactic, pragmatic) as well.On the fifth part, it draw a conclusion for the study.