Dijital ortamda tasarımın mekan kavramına ve kurumsal kimlik anlayışına yansımaları
Space consept and corporate indentity forming ve reflections digital architecture
- Tez No: 166612
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLEN ÇAĞDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Dijital mimari ve kurumsal kimlik beraberliği son dönem de yapılan tasanm ve mimari uygulamalarda ön plana çıkmaktadır. Mimarlar ve tasarımcılar dijital ortamların ve teknolojik yeniliklerin ışığında düşüncelerini ve projelerini gerçekleştirmektedirler. Küresel düzen ve teknolojik alt yapının düzenli olarak kendini yenilemesi hayatın bir parçası haline gelmiştir. Etkileşimi ortamlar teknolojinin değişmez ilkesini oluşturmaktadır. Mimari ve teknoloji arasındaki ilişki önem kazanmaktadır. Elektronik paradigmaların ışığında öngörülen rekabet zamanla mimari ve teknolojinin uyumuna dönüşmektedir. Artık dijital ortam ve teknolojik yeniliklerin ışığında mimari şekillenmektedir. Yeni malzemeler ve yapım teknikleri ile etkileşimli ortamlar, programlanabilir yapılar, akıllı binalar, yapılmaktadır. Kurumsal kimlik çalışmalarına ağırlık veren tüm şirketler kamusal amaçlı kullanılmak üzere çeşitli müze, fuar ve satış amaçlı yapılara önem vermektedirler. Bu binaların temel özellikleri arasında etkileşim, hız, iletişim, dijital ortamda tasarım ve teknolojinin sağladığı yeni malzeme ve ortamlar ön plana çıkmaktadır. Bununla beraber toplumsal olarak yeni ihtiyaçların oluşması ve değişen ticari ve ekonomik altyapı dikkati çekmektedir. Ekonomik düzen mimari ortamda yeni ihtiyaçların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Yeni yapılanma, medya teknolojileri ve ekonomik düzen ışığında, ticari ve kültürel yaşamda köklü değişiklikleri meydana getirmektedir. Bu şirketlerin marka kimliğini yaşatmak için önemli adımları atmaları sağlamaktadır. Toplumun tüm dikkatini çekecek ve teknolojinin son olanakları ile donatılmış dijital mimari ürünü yapılar kurumsal kimlik çalışmalarında ön plana çıkmaktadır. Bunun getirdiği en önemli etki uluslararası ekonominin bu gelişmeler ışığında kendine yeni teknikler ile yön çizmesidir. Çalışmanın amacı, mimari, dijital ortam, teknoloji ve ekonomi ekseninde bu ilişkileri ortaya çıkartarak günümüz ve gelecek küresel yaşantısının örgütlenme ve yaşayış tarzını ortaya çıkarmaktır. vm
Özet (Çeviri)
SUMMARY Recently, Digital Architecture and Corparate Identity cooperation are the most important thing, for designs and architecture constructions. Architects and designers perform, light of digital space, projects and philosophy thinking. The Digital architects, a common-sense guide to using computer technology in design practice. Orderly, globalisation and technological underconstruction renovate to architecture, economy and lifesyle. Interactive spaces are the most important for arcitecture. Architecure and technology unity, open new perception doors. Beetwen of electronic paradigm and architecture competition, are tranformed into architecture and tecnologycal harmony. Therefore, way of digital architecture and impressive technological developments are rebuild by architects of in the age. New materials, construction technics, interactive space, programmable space, intelligent house, build in new areas. Commercial companies, consider to perform corparate identity studying. The major factor, however take a build social, cultural, museum, fair and showroom, interactive space building as a goal. Building of foundations are interactive, speed, communication, new materials and using computer technology in design practice.. However, social, economy, commercial and corparate identity has to be developed designing by architects and designers. Digital economy provides social and architecture changing. Developing to new consructions, bringing about a complete change in the way economy at the world. Corparate identity of companies are developed by architects. Technological and digital buildings influence to social life According to investigation, globalisition, architecture, digital space, technology, digital economy and corparate identity has changed of social, culture and lifestyle. IX