Güncel sanat uygulamalarında yeni kimlik arayışı, biçimbozumu ve tasarıma yansıması
The search for a new identity in contemporary art practices, disformation and its reflection on design
- Tez No: 947437
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAYBEY KAROĞLU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 390
Özet
Bu araştırma, Güncel Sanat uygulamalarında ortaya çıkan“yeni kimlik arayışı”,“biçimbozumu”ve“tasarıma yansıma”kavramlarını Türk resim sanatı bağlamında incelemektedir. Güncel Sanatın tarihsel ve kavramsal temelleri ele alınarak, özellikle farklı bir tanımlamaya ulaştığı 1990'lı yıllar ile günümüz arasındaki süreç nitel araştırma yöntemiyle incelenerek, Türkiye'deki sanat ortamının dönüşümü kuramsal bir çerçevede değerlendirilmiştir. Araştırma; çağdaş sanatın disiplinlerarası yapısının, sanatçı kimliği, Türk kültür öğeleri, toplumsal değişim ve teknolojik gelişmelerle nasıl şekillendiğini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada“güncel”kavramının anlamı sorgulanarak, Güncel Sanatın, kavramsal ve düşünsel yönünün klasik sanat anlayışından farklılaştığı vurgulanmıştır. Araştırmanın temelinde, sanatçının kimlik arayışının sanatsal üretime etkisi, biçimbozumu ve bu dönüşümün tasarıma nasıl yansıdığı incelenmiştir. Biçimbozumu, figüratif yapıların estetik ve düşünsel dönüşümünü ifade ederken; tasarım olgusu ise, estetik, işlevsellik ve yaratıcılık bağlamında sanatın güncel dinamikleriyle ilişkilendirilmiştir. Araştırmada; sanatçı kimliğinin bireysel bellek, kültürel miras ve toplumsal gerçeklikle olan ilişkisi sorgulanmış; sergi, bienal ve fuar etkinliklerinin, Türkiye'deki sanat ortamına etkileri değerlendirilmiştir. Ayrıca, günümüzde sanat üretiminin kavramsal, deneysel ve çok katmanlı yapısı doğrultusunda, sanatın alımlayıcı ile kurduğu interaktif ilişkiye de dikkat çekilmiştir. Çalışma kapsamında, akademik eğitim almış ve kültür, kimlik, kültürel kimlik, Türk kültür öğelerini konu alan sanatçılar ele alınmış ve güncel sanat uygulamaları yönünden çalışmaları analizlenmiştir. Sonuç olarak, çalışma; Türk resim sanatında Güncel Sanat bağlamında kimliksel, biçimsel ve kavramsal dönüşümlerin izini sürerken, bu dönüşümlerin sanatsal üretime ve tasarıma etkilerini çok boyutlu olarak ele almayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This research examines the concepts of“search for a new identity”,“deformation”and“reflection in design”that emerge in Contemporary Art practices in the context of Turkish painting. By considering the historical and conceptual foundations of Contemporary Art, the process between the 1990s, when it reached a different definition, and today is examined with qualitative research methods, and the transformation of the art scene in Turkey is evaluated within a theoretical framework. The research aims to analyze how the interdisciplinary structure of contemporary art is shaped by the identity of the artist, Turkish cultural elements, social change and technological developments. In the study, the meaning of the concept of“current”was questioned and it was emphasized that the conceptual and intellectual aspects of Contemporary Art differed from the classical understanding of art. The basis of the research was the effect of the artist's search for identity on artistic production, deformation and how this transformation was reflected in design. While deformation expressed the aesthetic and intellectual transformation of figurative structures, the concept of design was associated with the current dynamics of art in the context of aesthetics, functionality and creativity. In the research; the relationship between the artist identity and individual memory, cultural heritage and social reality was questioned; the effects of exhibition, biennial and fair events on the art environment in Turkey were evaluated. In addition, attention was drawn to the interactive relationship that art establishes with the receiver in line with the conceptual, experimental and multi-layered structure of art production today. Within the scope of the study, artists who received academic education and who deal with culture, identity, cultural identity, and Turkish cultural elements were discussed and their works were analyzed in terms of contemporary art practices. As a result, the study aims to examine the effects of these transformations on artistic production and design in a multidimensional manner while tracing the identity, form, and conceptual transformations in the context of Contemporary Art in Turkish painting.