Argümantasyona dayalı öğretimin ilköğretim öğrencilerinin eleştirel düşünme ve karar verme becerileri üzerine etkisi
Effect of the argumantation-based teaching to critical thinking and decision making skills on primary students
- Tez No: 315068
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA GÜCÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Fen eğitiminde yapılan araştırmaların odak noktalarından biri öğrencilerin bilimsel düşünme becerilerinin geliştirilmesidir. Argümantasyon tekniğinin öğretimi de fen derslerinde öğrencilerin bilimsel düşünme becerilerinin gelişimi açısından bir yol olarak görülmektedir. Argümantasyon sürecinin, öğrencilerin karşılarına çıkan durumlarda uygun ve mantıklı olan kararı vermelerini geliştirmede önemli bir etkisinin olduğu belirlenmiştir.Yapılan çalışmalarda argümantasyon sürecinin gerçekleştirilmesinde fen derslerinin içeriğine bağlı olan alan konuları ya da toplumu ilgilendiren sosyobilimsel konular seçilebilmektedir. Yapılan bu çalışmada öğrencilerin argümantasyon süreci ile Sosyobilimsel bir konuda verdikleri kararın niteliği ve eleştirel düşünme becerilerinin gelişimi incelenmektedir.Sosyobilimsel konularda yapılan argümantasyon çalışmalarında, argümantasyonun politik, sosyal, ekonomik ve ahlaki birçok özellikten etkilendiği görülerek disiplinler arası bir yapıya sahip olduğu belirlenmiştir. Argümantasyonun disiplinler arası doğasından dolayı; kanıt kullanma, gerekçe gösterme gibi süreçlerin öğrencilerin sosyoekonomik yapılarından etkilendiği görülmektedir. Bu çalışmada öğrencilerin sosyobilimsel konulardaki karar verme niteliklerinin sosyoekonomik düzeylerine bağlılığını incelemek amacıyla, ekonomik ve kültürel düzeyleri farklı iki grupta çalışma yapılarak literatüre katkıda bulunulmaktadır.Çalışma kent merkezli bir okulda öğrenim gören 55 öğrenci ile gecekondu mahallesindeki bir okulda öğrenim gören 51 öğrenci olmak üzere toplam 106 öğrenci ile yürütülmüştür. Öğrencilerin sosyobilimsel konularda karar verme niteliklerini belirlemek amacıyla; Klonlama ve nükleer santraller olmak üzere iki farklı sosyobilimsel konu öğrencilere sunulmuş ve öğrencilerden yazılı rapor alınarak raporlar ön test ve son test olarak kullanılmıştır. Raporlardaki öğrenci görüşleri, araştırmacı tarafından hazırlanan bir puanlama tablosu ile puanlanarak öğrencilerin karar verme nitelikleri belirlenmiştir. Öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerinin değerlendirilmesi ise Watson-Glaser testi ile yapılmış ve bu test ön ve son test olmak üzere öğrencilere çalışmanın başında ve sonunda iki kez uygulanmıştır.Elde edilen verilerin analizinde ortalama, standart sapma, bağımsız ve bağımlı t testleri kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler için uygulanan istatistiksel işlemler, SPSS programı kullanılarak analiz edilmiş ve istatistiksel işlemlerde anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmıştır.Araştırmanın sonucunda kent merkezli okulda öğrenim gören öğrencilerin karar verme becerilerinin ön ve son testlerinin sonunda anlamlı bir fark olduğu; yine gecekondu mahallesinde bulunan okulda öğrenim gören öğrencilerin ön ve son test sonuçlarının arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür.Ayrıca ekonomik düzeyleri farklı olan grupların her ikisinde de karar verme becerilerinin ortalama olarak aynı seviyeye yükseltildiği görülmüştür.Kent merkezli okulda öğrenim gören öğrencilerin argümantasyon süreci sonunda, eleştirel düşünme becerilerinin ön ve son test sonuçları arasında anlamlı bir fark olduğu görülmektedir. Gecekondu mahallesinde bulunan okulda öğrenim gören öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerinin ön ve son test sonuçları arasında da anlamlı bir fark olduğu görülmektedir.Ekonomik düzeyi farklı olan grupların eleştirel düşünme becerilerinin gelişim miktarları arasında yüzde olarak bir fark bulunmakta; üst ekonomik düzeye sahip öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerinin yüzde olarak daha fazla arttığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the focal points of research in science education is the development of students' scientific thinking skills. The teaching techniques of argumentation in science classes are seen as a way for the development of students' scientific thinking skills. The process of argumentation in the condition of students decide to get involved in the development of appropriate and reasonable conditions determined to be a significant impact.The studies show that on the content of science lesson with the realization of the process of argumentation the issues or socio-scientific issues of public concern can be selected. In this study examines that the process of argumentation with students in a matter of Socio-scientific quality of their decision and the development of critical thinking skills.In the argumentation of socio-scientific issues studies, the argumentation is seen as like political, social, economic and moral many of the affected area with a structure determined to be interdisciplinary. Because of interdisciplinary nature of argumentation; in using processes such as evidences, warrants are affected by socio-economic and socio-cultural structures of students. In this study, in order to examine that commitment to the socio-economic levels of the students? decision-making qualities in socio-scientific issues is contributed to the literature by working two groups of different economic levels.Working the urban levels 55, 51 suburban status groups were conducted with a total of 106 students. In the socio-scientific issues in order to determine students' decision-making qualities of two different social-scientific topics were presented to students and taking a written report from students and reports were used as pre-test and final test. Students? decision-making skills were determined from the reports which were scored by a rubric that prepared by the researcher. The evaluation of students' critical thinking skills was used for the Watson-Glaser test that for students, including pre and post-test was applied twice at the beginning and at the end of study. The analysis of the data obtained from the average, standard deviation, independent and paired t tests were used. Statistical procedures applied to data obtained in this study, were analyzed using the statistical package SPSS for Windows statistical procedures and the level of significance was taken as 0.05.End of the study, having economic level to the upper of students? decision-making skills is a significant difference as a result of pre-and post tests, still having the lower economic level of students is a significant difference between pre-and post-test results showed.Also of economic levels of the decision-making ability which is different in both groups, on average, were raised to the same level.At the end of the process of arguing with the students in the upper economic level, critical thinking skills is a significant difference between pre-and post-test results is observed. With the lower economic level of students' critical thinking skills in pre-and post-test results show a significant difference.Economic development of critical thinking skills of groups with different level as a ratio there is a difference between the percentages of quantities and critical thinking skills of students with higher economic status more likely to have increased as a percentage.