Fen eğitiminde argümantasyon odaklı öğretimin öğrencilerin karar verme ve problem çözme becerilerine etkisi
The impact of argumentation focused teaching in science education on the decision making and problem solving skills of students
  1. Tez No: 344310
  2. Yazar: NERGİZ KARDAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENGÜL SAİME ANAGÜN, YRD. DOÇ. DR. PELİN YALÇINOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Günümüzde hayatın her alanında problem çözme ve karar verme yetenekleri gelişmiş bireylere ihtiyaç vardır. Bu nedenle öğrencilere bilimsel süreç becerileri, problem çözme,eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme ve etkili karar verme gibi beceriler kazandırılmalıdır. Öğrencilerin tartışma etkinliklerine katılımları sadece fen konularını öğrenmelerini değil, araştırma, problem çözme, sorgulama, karar verme gibi becerilerinin gelişimine de katkı sağlar. Bu araştırmanın amacı fen eğitiminde argümantasyon odaklı öğretim yönteminin öğrencilerin karar verme, problem çözme ve argümantasyon becerilerinin gelişimine etkisini araştırmaktır. Yöntem: Bu araştırma nicel araştırma yöntemlerinden deneysel desene dayalı olarak nitel ve nicel veri toplama araçlarının kullanıldığı karma yöntem biçiminde gerçekleştirilmiştir. Araştırma 2011-2012 öğretim yılında beşinci sınıfa devam eden öğrencilerle yürütülmüştür. Nicel veri toplama araçları ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Bunun yanında video kayıtları ve öğrenci ürünleri de nitel veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma bulguları, argümantasyon odaklı öğretimin yönteminin uygulandığı deney grubu öğrencilerinin karar verme becerilerinin geliştiğini göstermiştir. Argümantasyon odaklı öğretim yönteminin uygulandığı deney grubu öğrencilerinin problem çözme becerilerinin düzeyi ile kontrol grubu öğrencileri arasında anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Öğrencilerin oluşturdukları argümanlar Toulmin tarafından geliştirilen argüman modeline göre değerlendirildiğinde, en fazla orta düzeyde argümanların oluşturulabildiği gözlenmiştir. Tartışma ve Sonuç: Bu araştırma argümantasyon odaklı öğretim yönteminin öğrencilerin karar verme becerisini geliştirdiğini göstermiştir. Beşinci sınıf öğrencilerinin %73?ünün orta düzeyde argümanlar oluşturmuş olması öğrencilerin yaş değişkeni göz önüne alındığında yüksek düzey olarak kabul edilebilir. Araştırmalar incelendiğinde bu yöntemin daha çok yetişkinler, lise öğrencileri ya da ortaokul öğrencileriyle sürdürüldüğü görülmektedir. Bu alanda ilkokul öğrencileriyle yapılan çalışma sayısının çok az olduğu görülmektedir dolayısıyla bu tür çalışmalar ilkokul düzeyinde daha fazla yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Method: This study has been designed based on the experimental design and has been conducted in the form of a combined method utilizing qualitative and quantitative data collection tools. The study was conducted with students attending the fifth grade during the 2011-2012 academic year. The quantitative data collection tools were implemented as pre and post tests. In addition to this video recordings and student outputs were also used as qualitative data collection tools. Results: The findings of the study indicated that the decision making skills of the sample group, which was applied the argumentation focused teaching method, developed. It was concluded that there was no significant difference between problem solving skill levels of sample group students, who were applied the argumentation focused teaching method, and students in the control group. When arguments composed by students are evaluated according to the argument model developed by Toulmin, it was observed that medium level arguments could be composed the most. Discussion and Conclusion: This study demonstrated that the argumentation focused teaching method developed the decision making skills of students. A proportion of 73% of fifth grade students composing medium level arguments can be considered to be at a high level when the age variable of students is taken into consideration. When studies are examined, it can be observed that this method is maintained more with adults, high school, and middle school students and the number of studies conducted with primary school students in this area is very low. It is recommended that such studies can be conducted more at a primary school level in the future.