Bağlayıcı olarak bor içeren epoksi reçinesinin kullanılması ile hazırlanan boyanın antifouling etkinliğinin incelenmesi
Investigation of effectiveness of antifouling paint prepared with use of containing boron epoxy resin as a binder
- Tez No: 315099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Kimya, Marine Science, Marine, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışmasında, bağlayıcısında bor içeren bir self-polishing (kendi kendini yenileyen) antifouling boyanın etkinliği, bağlayıcısında bor içermeyen antifouling boya, bağlayıcısında Tin (kalay) içeren antifouling boya, biyosit olarak CuO içeren ticari self-polishing antifouling boyalarla karşılaştırılarak değerlendirildi. Bunun için ilk olarak halkalı yapıda bir borat esteri sentezlendi. Sentezlenen borik asit esterinin yapısı 1H-NMR, 13C-NMR, 11B-NMR ve ATR-IR ile aydınlatıldı.Çalışmada ikinci olarak, sentezlenen borat esteri, ticari olarak satılan bir epoksi reçinesine (NPSN 901X75 Epoxy Resin) kimyasal olarak bağlandı. Reçinenin yapısı 1H-NMR, 11B-NMR, ATR-IR ve GPC ile aydınlatıldı.Üçüncü olarak, elde edilen epoksi reçinesi, CuO gibi etkin biyosit içermeyen bir self-polishing antifouling boya formülasyonunda etkinliğinin incelenmesi için bağlayıcı olarak kullanıldı.Son olarak da, hazırlanan bu boyanın self-polishing antifouling özellikleri, statik daldırma test düzeneklerinde Marmara Denizi'nin oldukça zengin fouling ortamı içeren sularında araştırıldı. Ticari ürünlerle karşılaştırmaları yapıldı.Ayrıca boyanın antibakteriyel özellikleri de diğer ticari boyalarla birlikte incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, effectiveness of a self-polishing antifouling paint with containing boron compared with other antifouling paints which non-containing boron in its binder, containing tin in its binder and contain CuO as a biocide and commented on these results. Firstly, a cyclic boric acid ester was synthesized. This compound was characterized by using 1H-NMR, 13C-NMR, 11B-NMR and ATR-IR techniques.This boric acid ester was bound as chemical to Epoxy Resin (NPSN 901X75). This compound was characterized by using 1H-NMR, 11B-NMR and ATR-IR techniques.In addition, this resin was used to investigate as a binder in a self-polishing paint formulation which is non-containing CuO as biocide.Finally, self-polishing antifouling properties of this paint were investigated using static immersion test systems in the Marmara Sea which its contain dense fouling atmosphere. This paint was compared with other commercial paints.Also, antibacterial properties of this paint was observed with other commercial paints.