Ferrosen uç-grupları içeren ve farklı topolojilere sahip polimerlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of ferrocene end-groups containing polymers in various topologies
  1. Tez No: 315100
  2. Yazar: OKTAY EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez çalışmasında, ferrosen uçlu, lineer ve yıldız polimerlerin sentezi gerçekleştirildi. Amaç kapsamında; etandiol, 1,1,1-Tris(hydroxymethyl)propane, pentaeritritol ve fosfozen bileşikleri ?-kaprolakton (?-CL) monomerinin halka açılma polimerizasyonunda başlatıcı olarak kullanıldı ve OH uç gruplarına sahip polimerler elde edildi. Bu polimerler, Trietilamin (TEA) bazı varlığında Diklorometan'da (DCM) 2-bromo-2-metilpropiyonil bromür ile etkileştirilerek bromür uç gruplarına sahip lineer ve yıldız polimerler hazırlandı. Bromür uçlu olarak hazırlanan polimerler, Dimetilformamid'te (DMF) sodyum azidür ile azitlenmesi sağlandı. Sentezlenen polimerlere ?Click Kimyası? tekniğinden faydalanarak, her bir PCL kolunun uçları ferrosen molekülü ile sonlandırıldı. Sentezlenen polimerlerin karakterizasyonunda Nükleer Manyetik Rezonans (1H-NMR), İnfrared (ATR-IR) ve Ultra Viyole (UV) teknikleri kullanıldı. Polimerlerin; termal davranışları Termogravimetrik Analiz (TGA) ve Diferansiyel Taramalı Kalorimetri (DSC), ortalama molekül ağırlıkları ve polidispersite indisleri Jel Geçirgenlik Kromatografi (GPC) ve redoks davranışları Dönüşümlü Voltametri (CV) ile karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, linear and star shaped polymers that have ferrocene end groups were synthesized. For this purpose, ethanediol, 1,1,1-tris(hydroxymethyl) propane, pentaerythritol and phosphazene compounds were used as an initiators for the ring opening polymerization (ROP) of ?-caprolactone (?-CL) monomer. Thereby, polymers that have OH end groups were obtained. Next, these polymers were reacted with 2-bromo-2-methylpropionyl bromide in the presence of triethylamine (TEA) and in dichloromethane (DCM) in order to obtain linear and star shaped polymers with Br end groups. Later, Br ends of the polymers were converted to N3 by reacting with NaN3 in Dimethylformamide (DMF). Finally, each PCL units with ferrocene end group were synthesized by using ?click chemistry? technique. The synthesized polymers were characterized by Nuclear Magnetic Resonance (1H-NMR), Infrared (ATR-IR) and Ultraviolet (UV) techniques. Also, thermal properties of the synthesized polymers were investigated by Thermal Gravimetric Analysis (TGA) and Differential Scanning Calorimetry (DSC), so were average molecular weights and polydispersity indexes by Gel Permeation Chromatography (GPC) and redox behaviors by Cyclic voltammetry (CV).