Polimerik ligandlarla çevrili kolloidal kuantum dot sentezi ve fotovoltaik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of colloidal quantum dots coated with polymeric ligands and investigation of their photovoltaic properties
  1. Tez No: 315101
  2. Yazar: ALİ İHSAN ALTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasında, vinil ferrosen (VFc), metil metakrilat (MMA) ve dimetilaminoetil metakrilat (DMAEMA) monomerlerinin farklı besleme oranlarındaki terpolimerleri, ?,?'-Azoizobutironitril (AIBN) başlatıcısı varlığında, 65?C'de, 1,4-Dioksan çözücüsünde, serbest radikalik polimerizasyonu yöntemi ile hazırlandı. Sentezlenen polimerler 1H-NMR, FT-IR, GPC, DSC, TGA, CV, UV-Vis ve Floresans Spektroskopisi teknikleri ile analiz edildi.Daha sonra, kolloidal, trioktilfosfin oksit (TOPO) liganda sahip CdSe-TOPO kuantum dot (KD) sentezlendi ve hazırlanan polimerlerle ligand değişimi sağlanarak polimer-kuantum dot nanokompozit malzeme elde edildi. CdSe-TOPO ve polimer kaplı CdSe yapılarının yapı ve boyut analizi TEM tekniği ile gerçekleştirildi. UV-Vis, Floresans Spektroskopisi ile optik özellikleri incelendi. KD ve Ferrosen molekülleri arasındaki etkileşim CV tekniği ile araştırıldı. Son olarak, güneş pili uygulamaları gerçekleştirilerek, Ferrosen ve KD arasındaki etkileşim ayrıca ispat edildi.
Özet (Çeviri)
The terpolymers of vinyl ferrocene (VFc), methyl methacrylate (MMA) and dimethylaminoethyl methacrylate (DMAEMA) monomers, with various ratios in feed, were synthesized by free radical polymerization in the presence of ?,?'-Azoisobutyronitrile (AIBN), in 1,4-Dioxane at 65?C. The synthesized polymers were characterized by 1H-NMR, ATR-IR, GPC, DSC, TGA, CV, UV-Vis and Florescence Spectroscopy techniques.Later, colloidal CdSe quantum dot, having trioctylphosphine oxide (TOPO) ligands, was synthesized and polymer-quantum dot nanocomposites were obtained by ligand exchange reaction. The structural and dimensional properties of CdSe-TOPO and polymer coated CdSe were analyzed by TEM technique and its optical properties were examined by means of UV-Vis and Florescence Spectroscopy. The relationship between Quantum dot and ferrocene was investigated by using CV. Finally, the effect of ferrocene on the photovoltaic properties of the nanocomposites was further proved through performing solar cell applications.