Titanyum (IV) ftalosiyanin bileşiklerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of titanium (IV) phthalocyanine compounds
  1. Tez No: 315102
  2. Yazar: DENİZ KUTLU TARAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEFA AHSEN, DOÇ. DR. İLKE GÜROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Titanyum ftalosiyaninler NOx gazı algılama, fotoiletkenlik, elektrofotografi ve nonlineer optik gibi uygulama alanlarında kullanılan önemli bileşiklerdendir. En yaygın aksiyal sübstitüeli titanyum ftalosiyaninler titanyum (IV) diklorür ftalosiyanin (Cl2TiPc) ve okso titanyum ftalosiyaninlerdir. Aksiyal sübstitüeli olarak her iki bileşik de, çoğu organik solventte kısmen çözülür.Bu çalışmada sentezlenen ftalosiyanin bileşikleri algılayıcı arayüzey malzemeleri olarak kullanılmaktadır. Özellikle flor gruplarının hidrofobik özelliğinden dolayı, sübstitüe gruplarında flor ihtiva eden ftalosiyanin bileşikleri sentezlenmiş ve analitle olan etkileşimleri daha net anlaşılmaya çalışılmıştır.Bu tez çalışması kapsamında, periferal pozisyonlarda flor grupları ve merkez atomu olarak titan atomu içeren, yeni tip tetra ve okta sübstitüe ftalosiyaninlerin yapılabilirliklerinin araştırılması ve bu bileşiklere aksiyal konumda bağlanan ligandlarla yeni ftalosiyanin bileşiklerinin sensör özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, sentezlenmiş olan 4-nitroftalonitril ve 4,5-dikloroftalonitril bileşikleri, 2,2',3,3'-tetrafloro-1-propanol ile reaksiyona sokulmuş ve ftalonitril bileşikleri titan(IV)n-butoksit varlığında reaksiyona konularak ftalosiyanin bileşikleri sentezlenmiştir. Sentezlenen TiOPc bileşiklerine aksiyal konumda ligandlarla bağlanarak yeni ftalosiyanin bileşikleri sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Titanium phthalocyanines are becoming an important class of compounds for use in applications such as nitrogen oxide sensing, photoconductivity, electrophotography and nonlinear optics. The most common axially substituted titanium phthalocyanines are the titanium(IV) phthalocyanine dichloride (Cl2TiPc) and the titanyl phthalocyanine (TiOPc). These two compounds, as axially substituted, are sparingly soluble in most organic solvents.In this study, synthesized phthalocyanine compounds are used the sensor interface materials. Especially due to the hydrophobic properties of fluorine groups, fluorine containing substituted groups of the phthalocyanine compounds were synthesized and the interactions of analytes were tried to be understood more clearly.In the concept of this thesis, the feasibility of new type of tetra and octa substituted phthalocyanines which contain the titanium atom as the central atom and the fluorine groups at peripheral positions, and the sensor properties of phthalocyanine compounds with the ligands bonded to the phthalocyanine compounds at axial position have been investigated. To this end, synthesized the 4-nitrophthalonitrile and 4,5-dichlorophthalonitrile compounds have been reacted with 2,2',3,3'-tetrafloro-1-propanol and the phthalocyanine compounds have been synthesized by reacting the substituted phthalonitrile compounds in the presence of titanium (IV)butoxite. The new phthalocyanine compounds have been synthesized by bonding new ligands at the axial position to the synthesized TiOPc compounds.