Uçucu organik bileşikleri algılayacak yeni tip ftalosiyaninler
New type phthalocyanines for sensing volatile organic compounds
- Tez No: 315103
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜL GÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ftalosiyaninler, sahip oldukları kimyasal ve termal stabilitenin yanı sıra konjuge ? sistemve göze çarpan optik ve elektriksel özelliklerinden dolayı güneş pilleri, fotodinamik terapi,sıvı kristaller, elektrokromik görüntüleme ve gaz sensörleri için büyük ilgi çekmiştir.Ftalosiyaninlerin kimyasal algılama malzemesi olarak geniş bir kullanımı vardır ve uçucuorganik bileşikleri belirlemek için çok uygundur. Ayrıca hedeflenen moleküle karşı göstermişoldukları geri dönüşümlü etkileşimleri nedeniyle sensör uygulamaları için büyük önem kazanmıştır.Bu tez çalışmasında, öncelikle uçucu organik bileşikleri algılayacak yeni ftalosiyaninbileşiklerinin sentezlenmesi ve yapılarının aydınlatılması amaçlanmıştır. Bu ftalosiyaninler,metalsiz ve farklı metal atomu içeren (Ni, Co), sübstitüe grup olarak aromatik sistemdeki elektronbulutunun yoğunluğunu artıran (SR ve OR) uzun alkil zincirli bileşiklerden oluşmaktadır.Sentezlenen bu bileşiklerden tiyoalkil sübstitüe grubu içeren CoPc ve metalsiz ftalosiyaninlerinbelirli uçucu organik bileşiklere karşı sensör özelliği QCM tekniği ile ölçülmüş ve substrat analitetkileşim türü FT-IR tekniğiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Phthalocyanines have attracted considerable attention in solar cells, photo dynamic therapy (PDT),liquid crystal, electrochoromic displays and gas sensors because of their remarkable optıcal, andelectrical properties together with the conjugated ? system, as well as chemical, and thermalstability.Phthalocyanines are widely used as chemically sensitive coating materials and are suitable fordetecting volatile organic compounds (VOCs). In addition phthalocyanines have much importance forsensor applications because of reversible interactions they exhibit toward target molecules.The aim of this study is to firstly the synthesis and characterizing of new type phthalocyaninesthat will be used for sensing volatile organic compounds. Phthalocyanines compounds consist ofmetal free and diffirent metal atoms (Ni,Co) and include alkyl chains as a substitute group thatincrease the density of electron cloud in the aromatic system. The sensing proporties of metal freeand metallo(Co) phthalocyanines that include thia alkyl chains is measured with QCM technique andexamined substrat analyte interaction with FT-IR technique towards VOCs.