Yüksek lisans öğrenci ön kabul otomasyon sistemi için ara yüzlerin tasarlanması ve uygulanması
Interface design and implementation for postgraduate pre-admission automation system
  1. Tez No: 315170
  2. Yazar: OĞUZ HAN ŞENFERAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada üniversite yüksek lisans öğrenci ön kabullerinde kullanılacak bir sistemin iş katmanı ile sunum katmanı tasarlanmış ve gerçeklenmiştir. İş kuralları ve ara yüzler, üç katmanlı mimari esasları baz alınarak hazırlanmış, veri tabanı katmanı ile kolayca haberleşebilecek bir yapıdadır. Çalışmada, işletim sistemleri, yazılım geliştirme süreçleri ve web tabanlı programlama çeşitleri incelenmiş Windows Server 2008 R2 işletim sistemi ile çalışan sunucu üzerinde ASP.Net platformunun kullanılmasına karar verilmiştir.Başvuru süreci, tam yetkili bir süper kullanıcının, sistem parametrelerini ve sistem modülleri üzerinde yetkili olacak kullanıcıları sisteme tanıtması ile başlamaktadır. Daha sonra belirlenen tarihler arasında öğrenci başvuruları alınır. Başvuru dönemini bitmesinden sonra, yetkili kullanıcılar tarafından sınav not girişleri tamamlanır. Not girme döneminin bitiminde süper kullanıcının notları değerlendirerek, listeleri ilan etmesi ile süreç son bulur. İlan sonrasında öğrenciler sisteme giriş yaparak notlarını ve sıralamalarını öğrenebilirler. İlan sonrasında yetki verilen kullanıcıların hesapları dondurularak, not girişleri üzerinde işlem yapılmasına izin verilmez.
Özet (Çeviri)
In this study, business and presentation layer of a system that is going to be used for postgraduate pre-admissions, is designed and implemented. The business rules, can easily communicate with the data base layer that has been designed based on the principles of the three-tier architecture. Operating systems, software development processes and web-based programming types examined, it was decided to use ASP.Net platform on the server running Windows Server 2008 R2 operating system as the most convenient model in such a web based study.The application process begins with a fully-fledged super-user defining system parameters and user authorizations on system modules. Then the student applications are taken between the dates indicated. After the end of the application period, adding student grades into the system are completed by authorized users. Super user declares the results after evaluating the grades and the process ends. Candidate students can learn their grades logging in the system after declaration. After the declarationan by passive authorized users' accounts, to make changes on grades are not permitted.