Grupoidlerin kategoriksel özellikleri
Categorical properties of groupoids
  1. Tez No: 315171
  2. Yazar: MERVE KUBULAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜN GÜRMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu yüksek lisans tezi, üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde çalışma boyunca kullanacağımız bazı temel kavramlara yer verilmiştir. İkinci ve üçüncü bölümde ise grup ve grupoidler üzerinde çaprazlanmış modül kavramları ve bunların arasındaki geçiş ayrıntılı olarak verilmiştir. Her iki yapı üzerindeki kategoriksel özelliklerle birlikte alt çaprazlanmış modüller, normal alt çaprazlanmış modüller ve çaprazlanmış bölüm modülleri kavramlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This master thesis consists of three chapters. In the first chapter, we state some basic notions that will used throughout the thesis. In the following two chapters, the notion of crossed modules is given on groups and groupoids and the transition between these is given in detail. With categorical properties on each two structure, the notions subcrossed modules, normal subcrossed modules, factor crossed modules are given.