Kendiliğinden genlik artırımlı lazer sisteminde elektron tabancası ve süper iletken hızlandırıcı yapıların modellenmesi
Simulation of electron gun and superconducting accelerating structures at self amplifications of spontaneous emission laser systems
- Tez No: 315177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE DURAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezde, Kendiliğinden genlik artırımlı Serbest elektron lazeri elde edebilmek için kullanılacak olan elektron demetinin üretilmesi üzerine çalışmalar yapılmıştır. RF Fotokatot tarafından oluşturulan elektron tabancasında ilk önce, Nd:YLF lazeri tarafından fotokatotdan elektronların sökülmesi ve elektron demetine ilk hızlandırmanın sağlanması gerekir. Elektronların elde edilmesi ve hızlandırılmaları için çeşitli modelleme programları kullanılmıştır. Modelleme çalışmalarında hızlandırıcı kavitelerdeki elektrik alanın davranışları Superfish Programı, tabancanın içindeki manyetik alanın sağlandığı kısım olan selenoidin modellenmesi Poisson Kodu ile yapılmıştır. Elektron tabancasındaki yarı iletken katotdan sökülen elektronların demet yolu boyunca ve faz uzayındaki davranışları da Astra Modelleme programı ile çalışılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda tabancadan çıkan elektronlar 3.8 MeV ve ilk hızlandırıcıdan sonra 12.8 MeV değerinde artmış şekilde elde edilmiş ve hızlandırıcı kavitelerin verimli şekilde çalıştığı yapılan modelleme çalışmalarında açık şekilde görülmüştür. Ayrıca katotdan çıkan elektron demetinin enine ve boyuna yayınımı, ıraksaması, demetin büyüklüğü, dünyadaki benzer lazer laboratuarındaki değerlerle uyumlu olacak şekilde elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis, the study has been done on the production of electron beam that is used at Self amplification spotaneous emission free electron laser. The first thing is to satisfy for the electron gun which is based on RF photocathode, the extraction of the electron beam from the photocathode by using Nd:YLF laser and then accelerate the first beam. Obtaining electrons and to accelerate them, it is utilized various simulation programs. Behaviour of the Electric field of accelerating cavities is modelled by Superfish and Poisson Code is used in order to simulate main solenoid that is supplied magnetic field for gun. For the electrons that is extracting from semiconducting photocathode in the electron, beam behaviour along the beamline and phase space is studied and modelled by Astra Simulation Program. As a result of this study, resultant electrons from gun have 1.8 MeV energy while after first accelerating cavities, the energy raise to 12.8 MeV, thus efficiency of the eccelerating cavities is seen clearly by simulation studies. On the other hand, Transverse and longitudinal emittance, beam divergence, beam size of the extracting electron beam from the cathode can be obtained in a good agreement with the similar laser laboratories in the World.