Design and simulation of a stop and go control system for road vehicles
Yol araçları için dur ve kalk kontrol sistemi tasarımı ve simülasyonu
- Tez No: 315233
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLİN AKSUN GÜVENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistem Dinamiği ve Kontrol Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tezde, yol araçları için Dur-Kalk kontrol sisteminin tasarım metodolojisi ve simülasyon sonuçları sunulmuştur. Dur-Kalk kontrol sisteminin ana amacı; kentsel alanlardaki yoğun trafikte düşük hızlarda öndeki aracı takip edebilmek için ard arda gerçekleşen gaz ve fren uygulamaları sorumluluğunu üstlenerek sürücülere yardımcı olmaktır. Bu kontrol stratejisi ile, ayrıca mesafe koruma mantığını dikkate alarak daha verimli trafik akışının sağlanması beklenmektedir. Bu çalışmada, kontrol sistemi ile araç modelinin entegrasyonunda esnek bir yaklaşımın takip edilmesi amaçlanmaktadır. Araç modeli gerçek araç karakteristiklerini basit bir şekilde yansıtan tek izli nonlineeer araç modelinden (?Bisiklet Modeli? olarak da bilinmektedir) oluşmaktadır. Gerçekçi araç modelini tamamlamak için ayrıca motor, güç aktarma organları ve nonlineer lastik modelleri de dahil edilmiştir. Dur-Kalk kontrolör tasarımı için hiyerarşik bir yapı benimsenmiştir. Alt-seviyeli bir kontrolcü referans ivme değerlerini belirlerken üst-seviyeli kontrolcü ise gaz ve fren uygulamalarını kullanarak bu değerleri yakalamaya çalışır. Üst-seviyeli kontrolcü ayrıca değişik sürüş senaryolarını ve böylece değişik kontrol stratejilerini belirler. Alt-seviyeli kontrolcünün tasarımında kıyaslama için iki farklı kontrol alternatifi kullanılmıştır. Bunlardan ilki basit seyir kontrol modu için bir PID Kontrolcüsü ve Dur-Kalk modu için de bir PD Kontrolcüsüdür. İkincisi yine basit seyir kontrol modu için bir PID Kontrolcüsü ve Dur-Kalk modu için ise de bir Bulanık Mantık Kontrolcüsüdür. Değişik sürüş senaryoları için MATLAB/Simulink'te gerçekleştirilen geniş simülasyonlar yardımıyla Dur-Kalk kontrolcüsünün performansı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a design methodology and simulation results of a stop and go (S&G) control system for road vehicles have been presented. The main objective of S&G control system is to help drivers in congested traffic at urban areas by taking responsibility for repeated throttle and brake applications to follow preceding vehicle at low speeds. With this control strategy, more efficient traffic flow is also expected by taking the distance keeping logic into consideration. In the study, it is intended to follow a flexible approach for integration of the control system with vehicle model. The vehicle model consists of a single track nonlinear vehicle model (also known as ?Bicycle Model?) which simply represents real vehicle characteristics. Engine, driveline, and nonlinear tire models are also included to complete a realistic vehicle model. A hierarchical structure was adopted for the S&G controller design. A low-level controller determines reference acceleration values, whereas a high-level controller attempts to track these values by modulating throttle and brake applications. High-level controller also determines different driving scenarios and so different control strategies. Two different control alternatives were offered for the design of the low-level controller for comparison. The first one comprises a PID Controller for simple cruise control mode, and a PD Controller for S&G mode. The second one comprises again a PID Controller for simple cruise control mode, and a Fuzzy Logic Controller for S&G mode. Performance of S&G controller was analyzed through extensive simulations conducted in MATLAB/Simulink for different driving scenarios.