Köpeklerde deneysel olarak oluşturulan kornea yaralarında chymotrypsin alfa ve östrojen progesteron kombinasyonunun iyileşme hızı üzerine etkilerinin karşılaştırmalı olarak araştırılması
The effect of combination of oestrogen progesterone and chymotrypsin alpha on acceleration healing of experimentally induced corneal lesions in dogs
- Tez No: 118804
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİRCAN ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
6.0ZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Cerrahi (VET) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA-2002 Ayşe DÜRGEN Köpeklerde Deneysel Olarak Oluşturulan Kornea Yaralarında Chymotrypsin a ve Östrojen Progesteron Kombinasyonunun İyileşme Hızı Üzerine Etkilerinin Karşılaştırmalı Olarak Araştırılması Köpeklerde kornea yaralan sık karşılaşılan vakalardır. Kısa sürede tedavi edilmezse körlüğe ya da gözün kaybına kadar ilerleyen lezyonlara yol açabilmektedir. Bu nedenle, hızlı bir şekilde enfekte olarak, gözün derin tabakalarına kadar ilerleyen kornea yaralarının, kısa sürede kapanmasını sağlayan alternatif bir yöntem ortaya konmuştur. 17 adet erkek ve 1 adet kısırlaştırılmış dişi köpek üzerinde deneysel çalışma yapılmıştır. Her köpeğin göz kornea' sında trefin yardımı ile 8 mm çapında 0,15-0,3 mm kalınlığında bir buton kaldırılmıştır. 7 köpek kontrol grubu olarak ayrılmış, geri kalan 1 1 köpeğin sol gözlerinde Chymotripsin a, sağ gözlerinde östrojen progesteron kombinasyonu uygulanmıştır. Klinik gözlemler ve boyama ile yaranın günlük takibi ve fotoğraf çekimleri yapılmıştır. İstatistik! çalışmalar sonucu; hormon kombinasyonu uygulanan gözde yaranın 7. gün, enzim uygulanan gözde 9. gün tamamen kapandığı gözlenmiştir. Ancak kontrol grubu köpeklerde 9. gün yapılan muayenelerde hala belirgin bir yaranın varlığı tespit edilmiştir. Yapılan histopatolojik incelemeler sonucu; östrojen progesteron kombinasyonunun kornea yaralarında epitel hücre göçünü ve mitozisini arttırarak yaranın kısa sürede kapanmasını sağladığı tespit edilmiştir. Klinik gözlemler ve istatistiki bulgularda, hormon kombinasyonunun özellikle mitoz bölünmeyi hızlandırarak yararım kapanma hızını arttırdığım destekler niteliktedir. İlacın ucuz olması, subkonjunktival yolla kullanılması ve eczanelerden kolayca temin edilebilir olması sahada uygulanabilme şansım arttırmaktadır. 64
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Cerrahi (VET) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA-2002 Ayşe DÜRGEN The Effect of Combination of Oestrogen Progesterone and Chymotrypsin a on Acceleration Healing of Experimentally Induced Corneal Lesions in Dogs The corneal wounds in dogs are often victims. If it is not healed up in the short time, it causes to blindness or lesions losing the eyes. Because of this, as being infected quickly, a method was discovered and the effective results were provided for healing up of the cornea wounds go into the deeper layers of the eyes. The experimental operations were carried out on 17 number male and one number hysterectomized female dogs. A 8 mm dia and 0,15-0,3 mm. thickness button with a tool like trefine on cornea of each dog, were extirpated. 7 dogs classified as control groupe, Alphachymotrypcine on the left eyes of the remaining 11 dogs, the combination of ostrogen progesteron on the right eyes were applicated. The results of statistical studies; wounds at 7th days in the eyes that hormone applicated, at 9th days in the eyes that enzyme applicated, healed up. But, the wound at 9th examinations in the cornea of dogs used as control group, didn't heal up still. The results of hystopatological examination that showed the healing time is shorter because the ostrogen progesteron combination improve the epithelial cell migration and mitosis at the cornea wounds, were determined. The clinical inspections and statistical data also support that especially, the hormone combination to improve the mitosis, shorted the healing time of wound. Because of cheapness and more practicity of using, providing easily from pharmacies and improving the wound. It is preferrable using hormon. 65