Karaköy jerseylerinde tip puantajı meme ve beden ölçüleri ile süt verimi arasındaki ilişkiler
The Relationships between type scoring, udder and body measurement on milk yield in jersey cattle
- Tez No: 31526
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR AKCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, Karaköy Tarım İşletmesindeki seleksiyon uygulamalarında yararlı olabilecek bazı kriterleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada 180 adet Jersey inekte laktasyonlarmın birinci, beşinci ve dokuzuncu aylarında ortak puantaj sistemi yardımı ile tip puantajı uygulanmış ve değişik meme özellikleri tesbit edilmiştir. Ayrıca laktasyonun ortasında beş farklı beden ölçüsü de alınmıştır. Tüm bu özelliklere ait kalıtım dereceleri ve bu özelliklerle laktasyon süt verimi arasındaki fenotipik ve genetik ilişkiler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationships between type scoring, udder and body measurement on milk yield in Jersey cattle The relationships between type scoring, udder and body measurement on milk yield were studied in Jersey cattle. The study was carried on 180 Jersey cows in Karaköy State Farm. Type scoring by unified score card system was applied, various udder characteristics were determined at first, fifth and nineth months of the lactation and five different body measurement were taken at the middle of the lactation. Heritabilities of all the characteristics and phenotypic and genetic correlations between these characteristics and milk yield were investigated. Stage of lactation had no significant effect on type scores.