Resilient cities and adaptation case study Chicago metropolitan area
Kendini yenileyebilen ve yeni koşullara uyum sağlayabilen kentler: Şikago örneği
  1. Tez No: 315309
  2. Yazar: SİNEM GÜREVİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ÇAĞATAY SEÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tez araştırmasında şehirlerin değişmekte olan iklim koşullarına karşı kendilerininasıl koruyabilecekleri ve oluşacak yeni koşullara nasıl uyum sağlayabilecekleriincelenmiştir. Tez konusunun örnek incelemesi ise Şikago şehri metropolitan bölgesiüzerinden yapılmıştır. Şikago'nun iklim değişimine karşı uyguladığı, mevcut etkiyiazaltma ve adaptasyon yöntemleri incelenmiş, bunlardan uzun ve kısa zaman içerisindeelde ettikleri sonuçlar geçmiş durum ile karşılaştırılmıştır. Bu çalışmanın üç temelamacı bulunmaktadır. Bunlar; iklim değişimine karşı dirençli olmanın ve yeni koşullarauyumun önemini değerlendirmek, direnç ve uyumun ilkelerini değerlendirmek veŞikogo şehrinin uyguladığı iklim eylem planı temel alınarak direnç ve uyum içinuygulanan planlarının etkilerini değerlendirmektir. Tez araştırmasında kullanılan esasyöntem literatür araştırması olup, Şikago Büyük Şehir bölgesi örnek alınarak direnç veadaptasyonun değerlendirmesi yapılmıştır. Ayrıca, Şikago için kullanılan yöntemlerinetkisini değerlendirmek amaçlı sera gazı emisyon değerleri incelenmiştir. Bu tezincelemesinde verimli enerji kullanımı, temiz ve yenilenebilir enerji kaynakları,geliştirilmiş toplu taşıma, endüstriyel kirlilik ve atıkları azaltma yöntemleri, ve yenikoşullara uyum sağlama incelenmiştir. Bu şekilde, şehirler gelecekte iklim kaynaklıoluşabilecek şoklara ve streslere karşı kendileri ve yaşayanları için sürdürülebilir vedirençli olabilmeleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study is a research about how cities can mitigate and adapt themselves intochanging climate conditions, and becoming resilient to future conditions. ChicagoMetropolitan Area is selected is for the case study area. Chicago climate action plan,that includes tactics for mitigation and adaptation, has been researched. The short andlong term results of the climate action plan have been compared to past conditions.There are three objectives for this thesis. They are; to assess the importance of resilienceand adaptation, to assess the principles of resilience and adaptation, to assess the effectsof resilience and adaptation plans based on Chicago?s climate action plan. To write thisthesis two methods are used; literature research about resilient cities and adaptation,assessment of resilience and adaptation through Chicago Metropolitan Area.Greenhouse gas emission measurements are also used for the assessment of the Chicagoclimate action plan?s mitigation tactics. This thesis researches about energy efficientbuildings, clean and renewable energy resources, improved transportation options,reduced waste and industrial pollution and adapting to new conditions so that cities canbe sustainable and their residents can continue their urban life without extreme shocksand stresses.