Polimer kompozitlerden film oluşumu ve oksijen geçirgenliği
Film formation from polymer composites and oxygen penetration
  1. Tez No: 315374
  2. Yazar: ÖNDER YARGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER PEKCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Physics and Physics Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez çalışması saf bir lateks film ile üç farklı kompozit sistemden oluşmaktadır. Birinci bölümde, saf PNIPAM ile PS/PNIPAM, PS/MWNT ve PS/MNaLB kompozit filmlerinin film oluşum mekanizmaları incelenmiş ve kompozitlerin dağılımını anlamak için sızma modeli uygulanmıştır. İkinci bölümde ise kararlı durum floresans ölçümleri ile bu kompozit filmlere küçük moleküllerin(oksijen) difüzyon süreci incelenmiştir. Ayrıca, oksijen difüzyonuna sıcaklık etkisini görebilmek için başka bir deney yapılmıştır. Filmler PS/PNIPAM, PS/MNaLB ve PS/MWNT karışımından hazırlanmıştır. 24-70 oC sıcaklık aralığında filmlere oksijen difüzyonu kararlı durum floresans tekniği kullanılarak gözlemlenmiştir. Bu kompozit filmlerin oksijen difüzyon katsayıları (D) ve ilgili aktivasyon enerjileri belirlenip karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis contains studies on a pure latex and three different composite systems. In first part, film formation behavior of pure PNIPAM, PS/PNIPAM, PS/MWNT and PS/MNaLB composite films were investigated and percolation model was used to understand distrubition of composites. Secondly, small molecules (oxygen) diffusion into these composite films was monitored with steady state fluorescence (SSF) measurements. In addition, another experiment was employed to see effect of temperature to oxygen diffusion into composite films. Films were prepared from PS/PNIPAM, PS/MNaLB and PS/MWNT mixtures. Steady state fluorescence technique was used to study oxygen diffusion into these films over the temperature range of 24-70 oC. The oxygen diffusion (D) coefficients and related activation energies in these composite films were determined and compared.