Effects of antibiotics and hormones on electricity generation using microbial fuel cells
Mikrobiyal yakıt hücrelerinde kullanılan antibiyotik ve hormonların elektrik üretimi üzerine etkileri
- Tez No: 315436
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE UBAY ÇOKGÖR, PROF. DR. FAHRETTİN GÜCİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Mikrobiyal yakıt hücreleri (MYH) oksijensiz ortamda mikroorganizmaları katalizör olarak kullanarak organik maddelerin oksidasyonu sonucu oluşan kimyasal enerjiyi doğrudan elektrik enerjisine çeviren sistemlerdir. Bu çalışmanın birinci kısmında iki hazneli microbiyal yakıt hücresinde saf kültür Shewanella putrefaciens kullanılarak farklı organik maddelerden elektrik üretimi gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında ise tek hazneli mikrobiyal yakıt hücresinde aklime edilmiş karışık kültür mikroorganizmalar kullanılarak sodyum asetat ile beslenen sistem için elektrik üretimi, akım, kimyasal oxygen demand (KOİ) giderimi, Kolombik verimliliği bulunmuştur. Sodyum asetat ile beslenen tek hazneli microbiyal yakıt hücresi ile elektrik üretimi üzerine farklı konsantrasyonlarda dört farklı hormon (estrone, 17ß-estradiol, estriol ve 17?-ethinylestradiol) ile üç farklı antibiyotik (erythromycin, sulfamethoxazole, tetracycline) maddesi eklenerek bu maddelerin olası inhibisyon etkileri araştırılmıştır. Böylece MYH sistemi bir nevi biyosensör olarak kullanılmıştır
Özet (Çeviri)
A microbial fuel cell (MFC) is a bioreactor that directly converts chemical energy occurring as a result of oxidation of organic compounds to electrical energy through catalytic reactions of microorganisms under anaerobic conditions. In the first phase of this study, it is purposed to generate electricity from different organic compounds by using two chambered MFC and pure culture Shewanella putrefaciens. In the second phase of this study, by using acclimated mixed culture microorganisms in single chambered MFC, electricity generation, current, chemical oxygen demand (COD) removal, coulombic efficiency (CE) values were measured for the system fed with sodium acetate as carbon source. 4 different estrogens (hormones) which are estrone, 17ß-estradiol, estriol ve 17?-ethinylestradiol and 3 different antibiotics (erythromycin, sulfamethoxazole, tetracycline) are used. It is investigated inhibition responses of these matters in the MFC system. Therefore, the MFC system is used in a way as a biosensor in this study.