Çamaşır makinesinin sürtünme tekeriyle tahriki ve kullanılacak tekerlerin incelenmesi
Driving washing machine with friction wheels and examination of used wheels
  1. Tez No: 315438
  2. Yazar: SÜLEYMAN EMRE CİVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM MEHMET PALABIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çamaşır makinelerinde genel olarak kullanılan iki tahrik sistemi vardır. Bunlar; doğrudan tahrik motoruyla ve kayış-kasnakla tahriktir. Doğrudan tahrik motorun pahalı olması ve kayış-kasnak mekanizmalı bir makinede de yüksek devirlerde yüksek gürültü seviyesinin oluşması gibi problemlerden dolayı farklı bir tahrik sistemi araştırma ihtiyacı duyulmuştur.Konvansiyonel çamaşır makinesinin üzerinde yapılacak basit değişikliklerle güç iletim sistemi sürtünmeyle sürüş olan bir sistem için literatür araştırmasının ardından konsept çalışmaları yapılmıştır. Seçilen konsept tasarım üzerine mekanizma analizi Adams programıyla yapılarak sistemin çalışabilirliği test edilmiştir.Tasarım aşamalarında, konstrüksiyon sistematiği öğelerinden yararlanılmıştır. Gerekli adımlar izlenerek sonuca sistematik bir şekilde ulaşılmıştır.Detaylı tasarım çalışmaları ve analiz ile fark edilen montaj, titreşim ve estetik yönünden görülen eksiklikler giderilmeye çalışmıştır. Maliyet açısından sorun yaratabilecek üretim metotları ve parça sayısındaki fazlalık belirlenerek tasarımda iyileştirmelere gidilmiştir.Bu çalışmayla; ?en az teker aşınmasını hedefleyerek belirli bir ön gerilme kuvvetiyle çamaşır makinesinin tamburunu tekerlerle sürtünme yoluyla tahrik edilmesinin konstrüksiyonu? oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
There are two drive system used in washing machines. These are direct-drive and belt-pulley propulsion. Different drive system is needed because of the direct drive motor is expensive and there are some disadvantages such as noise at high speed of the belt-pulley.Applied simple modifications to the conventional washing machine for a power transmission system with friction drive concept studies were carried out after the literature research.The purpose of the thesis, the washing machine to be driven using friction wheels, choosing the most appropriate wheels in terms of cost and wear done, the elaboration of design by choosing among the best concept, and analyze best design by MSC Adams.In design process, the elements of systematic construction are used. Necessary steps are followed and the result is achieved in a more systematic way.Deficiencies seen in design process and analysis about assembly, vibration and aesthetic are worked to be solved. The number of components used and the production methods which can cause problems about cost are determined and corrected in design process.In this study, ?performing specific tensioning force to friction wheel for driving washing machine drum through friction by aiming minimum wheel wear .?