Yatay tamburlu çamaşır makinelerinin doğrusal olmayan modellemesi ve titreşim analizi
Nonlinear modeling and vibration analysis of horizontal drum type washing machines
- Tez No: 581071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YİĞİT YAZICIOĞLU, PROF. DR. ENDER CİĞEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Döner dengesizlik etkisindeki yatay tamburlu çamaşır makinelerinin iki ve üç boyutlu ve doğrusal olmayan matematiksel modeli çıkarılacaktır. Lineer olmayan diferansiyel denklemler, lineer olmayan cebirsel denklemler setine Harmonik Denge Metoduyla döndürülerek Newton metodunun yay boyu devam yoluyla birleşimi ile çözülecektir. Çeşitli örnek çalışmalarla yay ve damperlerin bağlantı açılarının tamburun titremesine olan etkisi incelenecektir. Kararlı haldeki titreşimi azaltmak için, uygun bağlantı açıları ve bağlantı noktaları belirlenecektir. Daha sonra, yüksek frekanslardaki ve rezonans frekansı yakınlarındaki titreşimi daha da azaltmak için, akışkan olmayan damperler yerine kuru sürtünme damperleri sisteme tanıtılacaktır. Çamaşır makinesinin kabinine aktarılan kuvvetler üzerinde kuru sürtünme damperlerinin oryantasyon açılarının ve parametrelerinin etkisi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Nonlinear two and three-dimensional dynamical models for horizontal drum type washing machines are developed considering rotating unbalance type excitation. Nonlinear differential equations of motion are converted into a set of nonlinear algebraic equations by using the Harmonic Balance Method (HBM). The resulting nonlinear algebraic equations are solved by using Newton's method with arc-length continuation. Several case studies are performed in order to observe the effects of orientation angles of springs and dampers between the drum and the cabinet. In order to reduce the steady-state vibration amplitude of the drum, suitable orientation angles of the springs and dampers and their implementation locations are identified. Furthermore, to further reduce the vibration amplitude of the drum at high frequencies, instead of viscous dampers, dry friction dampers are installed in the system. Effects of orientation angles and parameters of the dry friction damper and springs on the force transmitted to the cabinet are studied.