Oksijen, azot gibi donör atom içeren ligandların geçiş metali komplekslerinin hazırlanması bunların kristal ve moleküler yapılarının incelenmesi
Synthesis of some ligands which have like oxygen and nitrogen donor atoms and their with transation metal complexes, investigation of their crystal and molecular structures
  1. Tez No: 315440
  2. Yazar: AHMET KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAİF KURTARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada, simetrik bis Schifff bazı ligandları L1, L2, L3 ve L5, 2,2-dimetil-1,3-diaminopropan ile 5-metoksisalisilaldehit, 4-metoksisalisilaldehit, 5-klorosalisilaldehit ve 3,5-diklorosalisilaldehitin reaksiyonuyla hazırlandı. Ayrıca asimetrik bis Schiff Bazı ligandları L4 ve L6, 5-klorosalisilaldehit ile 1,3-diaminopentan ve 2-metil-1,2-diaminopropan ile reaksiyonuyla sentezlendi. Mono Schiff Bazı ligandı L7, 2-aminopiridin ile 5-klorosalisilaldehitin reaksiyonundan elde edildi. Bütün ligandların yapıları, element analizi, FT-IR, UV-Vis, 1H-NMR, 13C-NMR spektroskopik ve termal analiz ile aydınlatıldı.L1, L2, L3 ve L4 ligandlarının hetero üç çekirdekli siyano köprülü Mn(III)-Ni(II)-Mn(III) kompleksleri elde edildi ve tek kristal X-Işını tekniğiyle yapıları aydınlatıldı. Bu komplekslerde Mn(III) iyonları altılı, Ni(II) iyonları ise dörtlü koordinasyon yaptığı gözlenmiştir.L5, L6 ve L7 Schiff bazı ligandlarıyla da tek çekirdekli Cu(II) kompleksleri hazırlandı ve tek kristal X-Işını tekniğiyle yapıları aydınlatıldı. Bu komplekslerde Cu (II) iyonu dörtlü koordinasyon yapmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, symmetrical bis Schiff base ligands L1, L2, L3 and L5 have been prepared by reactions of 2,2-dimethyl-,3-diaminopropane with 5-methoxysalicylaldehyde, 4-methoxysalicylaldehyde, 5-chlorosalicylaldehyde and 3,5-dichlorosalicylaldehyde. Separately asymmetrical bis Schiff base ligands L4 and L6 have been synthesized by reaction of 5-chlorosalicylaldehyde with 1,3-diaminopentane and 2-methyl-1,2-diaminopropane. Mono Schiff base ligand L7, has been prepared by reaction of 2-aminopyridine with 5-chlorosalicylaldehyde. All ligands obtained in the study were characterized by UV-Vis spectroscopy, IR spectroscopy, thermal analysis, 1H-NMR and 13C-NMRIn this study, cyano bridge heterotrinuclear M(III)-Ni(II)-Mn(III) complexes of L1, L2, L3, and L4 Schiff base ligands were obtained and their structures determined by single crystal X-Ray technique. In Mn(III)-Ni(II)-Mn(III) complex, Mn(III) ions are six-coordinated but Ni(II) ions are four-coordinated.Mononuclear Cu(II) complexes of L5, L6 and L7 ligands were able to be obtained as single crystal and they structure determined by single crystal X-ray technique. In this complexes, Cu(II) ions are four-coordinated.