Bilinen koroner arter hastalığı olmayan hastalarda koroner arter kalsiyum skorlaması ile tenaskin-c düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between coronary artery calcium scoring and level of tenascin-c in patients with no documented coronary artery disease
- Tez No: 315463
- Danışmanlar: PROF. DR. OBEN DÖVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tenaskin-C (TN-C) embriyonik dönemde doku gelişimi esnasında eksprese olan bir ekstraselüler matriks glikoproteinidir. Erişkinlerde doku düzeyinde veya serumda normal koşullarda çok düşük seviyede tespit edilebilir. İnflamasyonun eşlik ettiği patolojik durumlarda ise ekspresyonu artar. Koroner aterosklerotik plaklarda TN-C ekspresyonunun arttığı bildirilmektedir. Bu amaçla çalışmamızda koroner ateroskleroz ve plak yükünün göstergesi olan koroner arter kalsiyum skoruyla (KAKS) serum TN-C düzeyi arasındaki ilişkiyi inceledik.Çalışmaya göğüs ağrısı şikayeti ile başvurup koroner arter hastalığından (KAH) şüphe edilen 90 hasta dahil edildi. Hastalarda daha ileri risk tayini yapmak için çok kesitli bilgisayarlı tomografi ile Agatston ölçüm yöntemi kullanılarak KAKS hesaplandı. KAKS 0 olan 30 kişi kontrol grubu ?grup 1? ve KAKS 0'dan yüksek olan 60 kişi hasta grubu olarak belirlendi. Hasta grubu; KAKS 0-400 arası olan 30 hasta ?grup 2?, KAKS 400 ve üzeri olan 30 hasta ?grup 3? olmak üzere ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Tenascin-C (TN-C) is an extracellular matrix glycoprotein which is expressed during tissue development in embryonic period. In adults, TN-C can be measured at a trace amount in tissue level or serum in normal conditions. TN-C expression is increased in pathological conditions accompanied by inflammation. TN-C expression is also reported to be increased in coronary atherosclerotic plaques. For this purpose, in our study we examined the relationship between the coronary artery calcium score (CACS), the indicator of coronary atherosclerosis and plaque burden, and the serum levels of TN-C.90 patients, who applied with chest pain and were suspected to have coronary artery disease (CAD), were included to the study. In the patients, to make a further risk assessment, CACS were calculated by using the Agatston method of measuring with multislice computed tomography. 30 persons in control group with CACS 0 were determined as group 1, and 60 persons with CACS higher than 0 as patient group. 30 patients were included in group 2 with CACS 0-400 and 30 were included in group 3 with CACS 400 and above.