Mersin il merkezinde riketsiyoz seroprevalansı
Seroprevalans of riketsiyoz at the center of Mersin city
  1. Tez No: 315464
  2. Yazar: İLKER ALAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Riketsiyozların özellikle son yirmi yıldır dün¬yada artan insidansı nedeniyle, riketsiyaların biyo¬lojisi, hastalığın patogenezi ve tanı yöntemlerinin geliştirilmesi ile ilgili çalışmalar yoğunlaşmıştır.Ülkemizde 1990 yılından itibaren özellikle Trakya bölgesinde ve İstanbul'da Akdeniz Benekli Ateşi vaka sayılarındaki artış dikkati çekmiştir. Ancak Riketsiyoz'un ülkemizdeki prevalans ve insidansı bilinmemektedir. Günümüzde riketsiyozlar için riskli davranış modelleri ara¬sında yer alan piknik, kır yürüyüşü, kamp kurma, avlanma, safari gibi dinlenme aktivitelerinde artış, özellikle endemik alanlarda rezervuar rolü oynayan evcil veya yabani hayvanlarla sık temas ve kenelerin bol bulunduğu orman, tarla, bağ-bahçe gibi alan¬larda çalışma ve/veya ikamet etme sonucunda kene ve kene kaynaklı patojenler ile hem temas sayısı hem de temas eden insan sayısı artmıştır.Bu çalışma ile eylül 2011-aralık 2011 tarihleri arasında Mersin İlinde yaşayan, herhangi bir şikayeti olmayan 5 yaş ve üstü sağlıklı 450 kişide riketsiyoz seroprevalansı ve bu prevalansa etki eden faktörler araştırıldı. Veriler SPSS paket programına kaydedildi ve analizler için uygun istatiksel yöntemler kullanıldı.Çalışmamızda riketsiyoz seropozitifliği %9.8 olarak bulundu. Tifüs grubu riketsiyalara ait bir seropozitiflik saptanmadı. Seropozitif olgular eğitim düzeyine göre irdelendiğinde %29,5'inin ilkokul, %13,6'sının ortaokul, %20,5'inin lise ve %13,6'sının üniversite mezunu olduğu izlendi. Eğitim seviyesi düşük kişilerde daha yüksek seropozitiflik bulundu. Olgular temas riski açısından değerlendirildiğinde; piknik yapma en sık karşılaşılan risk faktörü olarak tespit edilirken kır yürüyüşü ve bahçede çalışma diğer risk faktörleri olarak tespit edildi.Ülkemizde özellikle yaz aylarında ateş yüksekliği ve takiben gelişen makülopapüler döküntü, kas ve eklem ağrısı ile başvuran olgularda riketsiyoz grubu hastalıkların ayırıcı tanıda düşünülmesi gerektiği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Studies relevant to rikettsial biology, pathogenesis of the disease and diagnosis methods are known to increase due to growing rickettsioses incidents in the world particularly for the last two decades. Mediterrenean Spotted Fever cases are increasing in our country since 1990 particularly in Istanbul and the Thrace sub-region of Turkey.However, prevalence and incidence of rickettsioses are not yet to be specified accurately in Turkey. Nowadays, the number of contacts with tick and pathogens caused by tick along with the number of people who touched them are multiplied as a result of recreational activities such as picnics, rural joggings/hikings, camping, hunting, safari which are risky behaviour models for ricketsioes; establishing frequent contact with domestic or wild animals those assume the role of being a reservoir especially in the endemic regions and residing or working in the woods, fields, vineyards and gardens where ticks are abundant.This study aimed to investigate the prevalence of ricketsial disaeses in 450 healty individuals without any complaint at the ages of over 5 and live in Mersin city between September 2011-December 2012. Furthermore the factors that affects the prevalence has been examined. Data were stored in SPSS software suite and appropriate statistical procedures were utilized for analyses.The prevelance of ricketsia positivity was determined as %9,8 in our study. Any positivity pertinent to ricketsia in typhus group were not found. When the cases which display seropositivity were investigated on the basis of education level, the percentages of %29.5, %13.6, %20.5 and %13.6 for elementary, secondary, high scool and college graduates respectively were observed. It was found that the seropositivity was higher in the people with inferior educational degrees. Picnic was the most commonly encountered risk factor while rural jogging/hiking and working in a garden were determined to be other risk factors when the cases are evaluated on the basis of contact risk.We were convinced that high fever in summer months followed by maculopapular rash and incidents begining with muscle and join pain should be considered in distinctive diagnosis of diseases based on rickettsioses.