Düşük şiddetli sabit akımların yara kollagen sentezine etkisi
- Tez No: 31547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN SEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Düşük şiddette sabit doğru akımın ( LIDC ) yara dokusunda kollagen sentezini ; değişik akım şiddeti ve değişik uygulama sürelerinde, yara oluşumundan sonra 3. günde ve 3. günden önce nasıl etkilediğini araştırmak için yapılan bu çalışmada kollagen sentezi yara dokusunda hidroksiprolin miktar tayini ile takip edilmiştir. Doku hidroksiprolin miktar tayini için Woessner ' in modifiye metodu uygulanmıştır. 34 adet tavşan, 200 jıA ve 400 \ıA şiddetlerindeki akımın 8 saat /gün peryodu ile uygulandığı ve akım etkisinin 48 saat ve 72 saat ' lik uygulama sürelerinde araştırıldığı 4 grupta incelenmiştir. Tavşanların gluteal bölgesinde, sağda ve solda olmak üzere iki taraflı oluşturulan dairesel deri yaralarının yalnızca birisine akım uygulanmış diğer yaralara plasebo elektrot uygulanarak kontrol yarası olarak çalışılmıştır. Akım ve kontrol yaralarından, yara oluşumundan sonra 48. ve 72. saatlerde alınan dokuların hidroksiprolin miktarları belirlenmiştir. 200 mA ve 400 \ı/K şiddetindeki akımların etkisinin 48. saatte incelendiği gruplarda ; yara dokusu hidroksiprolin miktarında azalma gözlenirken, 72. saatte incelenen gruplarda akımın yara dokusu hidroksiprolin miktarını artırdığı gözlenmiş ve bu etkinin akım şiddetine bağlı olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Studies searching how electric current effects wound healing, mostly starts after the 3rd day of wounding. In this study it was searched that whether electric current triggers wound healing before the 3rd day of wounding.The changes in collagen synthesis in wound tissue with the effect of different current intensities and different application times were detected by determining the hydroxyproline content of the wound. 34 New Zealand rabbits were used in research. Current intensities were 200 pA and 400 jj.A and application times were chosen as 48 hours and 72 hours with the periods of 8 hours / day. Two circular wounds were formed bilaterally on the gluteal region of each rabbit and current was applied to one of the wounds and the other was taken as the control with placebo electrode on it. Wound tissue hydoxyproline content was determined by Woessner's Method at 48th and 72th hour after wounding. It was found that for both 200 jiA and 400 pA current intensities, the amount of hydroxyproline increased in 72 hours ' groups at the end of 3rd day of wounding, whereas it decreased in 48 hours ' groups at the end of the 2nd day with respect to the control wounds.