Renal transplantasyon yapılmış erkek hastalarda üreme ve cinsel fonksiyonların değerlendirilmesi
The assessment of reproduction and sexual functions in kidney transplanted men
- Tez No: 315472
 - Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM AKBAY
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Üroloji, Urology
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mersin Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada üremik hastalarda yaşam kalitesini olumsuz etkileyen erektil disfonksiyon ve infertilite gibi durumların tedavisinde renal transplantasyonun etkinliğini araştırmak amaçlanmıştır. Bu amaçla nakil öncesi ve nakil sonrası erektil ve fertilite durumları değerlendirilmiş 20 renal transplant hasta incelendi. Hastalarda labaratuar olarak seks hormon değerleri, semen analizi, paratiroid hormon değerleri ile hemoglobin ve hematokrit değerleri bakıldı. Ereksiyon değerlendirilmesinde Erkek Cinsel Sağlığı Değerlendirme Formu (IIEF-5) kulanıldı. IIEF-5 skor puanı 19 ve altı olan hastalar papaverin testi ve/veya penil renkli doopler ultrasonografiyle, semen volümü 1.5 cc altında olan hastalar transrektal ultrasonografi ile tetkik edildi.Hastalarda erektil disfonksiyon prevalansı üremik dönemde %55, nakil sonrası ise %25 saptandı. Hastalarda nakil sonrası semen parametrelerinde normalleşme eğilimi olduğu (motilite a+b yüzdesi için p=0.012, 1 cc semendeki sperm sayısı için p=
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the effectiveness of renal transplantation in the treatment of conditions such as erectile dysfunction and infertility that negatively affect quality of life of uremic patients. For this purpose, 20 renal transplant patients that erectile and fertility status evaluated in pretransplant and posttransplant were examined. In the laboratory investigations, semen analysis was performed, and sex hormone levels, parathyroid hormone levels, hemoglobin and hematocrit values were measured. Male Sexual Health Assessment Form (IIEF-5) was used for evaluation of erection. Patienth with IIEF-5 score 19 or under were examined by papaverine test and / or penile color doppler ultrasound, and with semen volume under 1.5 cc were examined by transrectal ultrasonography.The prevalence of erectile dysfunction was 55% in uremic stage, and 25% of post-transplant. We found that there was a normalization trend in semen parameters post-transplant (p=0.012 for percentage of motility a + b, and p=