Kalp yetersizliği olan hastalara bakım verenlerin bakım verme yükünün incelenmesi
Investigation caregiving burden of patients with heart failure caregivers
- Tez No: 315483
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMET OVAYOLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kalp yetersizliği hastalarına bakım verenler birçok sorunla karşılaşmakta ve bu durum bakım verenlerin yaşamını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle araştırma, kalp yetersizliği olan hastalara bakım verenlerin bakım verme yükünün incelenmesi amacıyla İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kardiyoloji Polikliniğine ve servisine kalp yetersizliği tanısıyla başvuran 110 hasta ve hasta yakını ile yapıldı. Araştırmaya başlamadan önce İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'ndan ve Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulundan yazılı izin alındı. Veriler sosyo ? demografik değişkenler ve hastalık ile ilgili soruları içeren anket formu ve Bakım Verme Yükü Ölçeği (BVYÖ) ile toplandı. Ölçekten en az 0, en fazla 88 puan alınabilmektedir, ölçek puanının yüksek olması, bakım yükünün yüksek olduğunu göstermektedir Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı verilerde sayı yüzde dağılımları, karşılaştırmalı verilerde Kruskal Wallis, Mann Whitney-U, t testi ve ANOVA'dan yararlanıldı. Bakım veren bireylerin % 40.0'ının 33-47 yaş grubunda, % 52.7'sinin kadın, %71.8'inin evli, % 42.7'sinin ilköğretimi bitirdiği, BVYÖ puan ortalamasının 29.84±12.86 olduğu ve bakım verenlerin yaşı ile BVYÖ puan ortalaması arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The caregivers who care for patients with heart failure encounter many problems distressing their lives. With this object in mind, this research was conducted with 110 patients with heart failure diagnosis who presented to İnönü University, Turgut Özal Medical Center, Cardiology Outpatient Clinic and their relatives. Before starting the investigation, written permission was obtained from the Ethics Committee of İnönü University, Faculty of Medicine, Department of Cardiology and Gaziantep University, Faculty of Medicine. Data was collected by a questionnaire that included sociodemographic variables, questions regarding the illness and the Caregiving Burden Scale (CBS). Minimum 0 and maximum 88 points could be obtained from the scale and the higher scores indicated higher caregiving burden. In the process of data evaluation, percentage distributions were used for descriptive data, and Kruskal Wallis, Mann Whitney-U tests and ANOVA were utilized for comparative data. It was determined that 40% of the caregiving individuals were in the age group of 33 to 47years, 52.7% of them were women; 71.8% of them were married; 42.7% of them were primary school graduates; the mean CBS score was 29.84±12.86, and there was a positive relation between the age of caregivers and the mean CBS score.