Kızılçamın (Pinus brutia ten.) doğal populasyonlarında izoenzim çeşitliliğinin araştırılması
- Tez No: 47661
- Danışmanlar: PROF.DR. KANİ IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZ KIZILCAMIN (PINUS BRUTIA TEN.) DO?AL POPULASYONLARINDA IZOENZIM ÇEŞİTLİLİ?İNİN ARAŞTIRILMASI Nuray KARA Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr! Kani IŞIK Ocak 1996, 77 + ix sayfa Bu çalışmada, dokuz kızılcam (Pinus brutia Ten.) populasyonunda izoenzim çeşitliliği incelendi. Ondört enzim sisteminden izoenzimler, tohumun haploit dişi gametofitik dokusundan özütlendi ve yatay nişasta jel elektroforezi tekniği ile ayrıldı. Bulunan sonuçlara göre; çalışılan populasyonlarda polimorfik lokusların oranı %60.9 ile %69.6 arasında değişmektedir. Her bir populasyonda her bir lokus için ortalama alel sayısı 2.1 olarak bulundu. Populasyonlar içerisinde yüksek oranda bir heterozigotluk gözlendi. Gözlenen (Hg) ve beklenen (Hb) heterozigotluk düzeyleri, sırasıyla, %21.9 ve %26.3'dür. Toplam genetik çeşitliliğin sadece %5.3'ü populasyonlar arası farklılaşmadan kaynaklandı. Gen akışının düzeyi her bir kuşakta 4.47 olarak bulundu. Nei'nin genetik mesafe katsayısı, bütün 36 olası populasyon çiftleri dikkate alındığında 0.005 ile 0.045 arasında değişen değerler gösterdi. Nei'nin genetik mesafesinin ortalama değeri (0.020) de populasyonlar arasındaki farklılığın nisbeten düşük olduğunu doğruladı ANAHTAR KELİMELER: Pinus brutia, izoenzim, genetik çeşitlilik. genetik farklılaşma, Nişasta Jel Elektroforezi JÜRİ: Prof. Dr. Kani IŞIK Doç. Dr. İbrahim UZUN Yar. Doç. Dr. O. Nidai ÖZEŞ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATIONS ON IZOENZYME VARIATION IN NATURAL POPULATIONS OF TURKISH RED PINE (PINUS BRUTIA TEN.) Nuray KARA M.S. in Biology Advisor: Prof. Dr. Kani IŞIK January, 1996, 77 + ix pages Isoenzyme variation in nine natural populations of Turkish red pine (Pinus brutia Ten.) was investigated in this study. Isoenzymes from 14 enzyme systems were extracted from haploid female gametophytes of the seeds and then separated by horizontal starch gel electrophoresis. The results showed that average proportion of polymorphic loci per population ranged from 60.9% to 69.6%. The average number of alleles per locus per population was 2.1. A high degree of heterozygosity within populations was observed. The average proportion of observed heterozygosity (Ho) and expected heterozygosity (He) were 21.9% and 26.3%, respectively. Only 5.3% of total genetic variation was due to interpopulational differentiation. The level of gene flow was found to be 4.47 per generation. Nei's genetic distance coefficient ranged from 0.005 to 0.045 among the 36 possible population pairs. The mean value of Nei's genetic distance (0.020) confirmed that the variation among populations is relatively low. KEY WORDS: Pinus brutia, isoenzymes, genetic variation, genetic differentiation, Starch Gel Electrophoresis COMMITTEE: Prof. Dr. Kani IŞIK Assoc. Prof. Dr. Ibrahim UZUN Asst Prof. Dr. O. Nidai ÖZEŞ