A Study on theredcell enzyme and blood group polymorphisms in Turkish populations
Türk populasyonlarında alyuvar enzimi ve kan grubu polimorfizmleri üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 35437
  2. Yazar: İPEK DERELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ TOGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, Ankara Kızılay Kan Merkezi ve Samsun Devlet Hastanesinde Türk bireylerden alınan kan örneklerinde beş enzim (adenilat kinaz I (AK I), glioksalaz I (GLO I), adenosin deaminaz (ADA) glutamat pürivat transaminaz (GPT), karbonik anhidraz I (CAI), iki protein (transferrin (Tf), hemoglobin (Hb)) ve iki kan grubu (ABO, Rh) lokusu için alel frekansları saptandı. Alel frekansları AK 1/1=0.9666, GLO 1/2-0.6128, ADA/1-0.9333, GPT/2-0.7223, CA 1/1=1.000, Tf C-0.9892, HbA-1.000, I* - 0.3058, 1^-0.1136, D-0.5878 olarak bulundu. GLO I sistemi dışında tüm sistemlerin Hardy-Weinberg dengesinde olduğu gözlendi. Türk popülasyonunda gözlenen alel frekansları, Türkiye ve diğer ülkeler için bulunan daha önceki gözlemlerle karşılaştırıldı. Bu çalışmayla daha önceki çalışmaların sonuçlarının genelde uyum içinde olduğu görüldü. AK I, GLO I, Tf, ABO, Rh sistemlerinin verileri yedi coğrafi bölgenin (Ankara/Konya Bölgesi, Karadeniz Bölgesi, Doğu veGüneydoğu Anadolu Bölgesi, Ege ve Akdeniz Bölgesi, Doğu Orta Anadolu Bölgesi, Batı Orta Anadolu Bölgesi, İstanbul Bölgesi) alel frekanslarını saptamak için bölündü. Rh sistemi dışında, çalışılan sistemlerin genotiplerinin coğrafi bölgelerde homojen dağıldığı gözlendi. BSD sistemiyle birlikte (veriler Ergüven'den alınmıştır) AK I, GLO I, Tf, Rh sistemlerinin standart değişkenliği (?"_) hesaplandı. Enzim sistemleri arasında ESD en çok, AK I en az değişken sistem olarak bulundu. Farklı lokusların genotipleri arasındaki birlik ilişkilerini saptamak için yapılan testlerde, GLO I/ABO ve Tf/ESD çiftleri arasında anlamlı (0.01
Özet (Çeviri)
In the present study, allele frequencies for five enzyme (adenylate kinase I (AKI), glyoxalase I (GLO I), adenosine deaminase (ADA), glutamate pyruvate transaminase (GPT), carbonic anhydrase I (CAI), two protein (transferrin (Tf), hemoglobin (Hb)) and two blood group (ABO, Rh) loci were obtained from the blood donors of Turkish individuals in Red Crescent of Ankara and Governmental Hospital of Samsun. Allelic frequencies were as follows. AK I/I-0.9666, GLO 1/2=0.6128, ADA/1»0.9333, GPT/2-0.7223, CA 1/1=1.000, Tf C=0.9892, Hb A=1.000, I*- 0.3058, I^O.llSö, D=0.5878. All the systems except GLO I were in Hardy-Weinberg equilibrium. The observed allelic frequencies for the Turkish population were compared with that of the previous observations from Turkey and other countries. Generally, a good agreement between the results of the present and previous studies was observed. iiiData of AK I, GLO I, Tf, ABO, Rh systems is subdivided to calculate the allelic frequencies of seven geographical regions (Ankara/Konya Region, Black Sea Region, East and Southeast Anatolia Region, Aegean and Mediterranean Region, East Central Anatolia Region, West Central Anatolia Region, Istanbul Region). Except for Rh system, distribution of the genotypes for the systems under consideration were homogeneous over the geographical regions. Standardized variabilities (Fg_) of AK I, GLO I, Tf, Rh systems together with the ESD system (data was obtained by Ergüven) were calculated. Among the enzyme systems ESD was the most and AK I was the least variable system. Tests to assess the associations of genotypes of different loci revealed that significant (0.01