RhoA/Rho-kinaz (ROCK) gen polimorfizmlerinin ve ROCK1 ve ROCK2 gen ekspresyonlarının Behçet hastalığı ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the association between RhoA/Rho-kinase (ROCK) gene polymorphisms and ROCK1 and ROCK2 gene expressions and Behçet's disease
  1. Tez No: 315499
  2. Yazar: ELİF OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY DEMİRYÜREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı Türk toplumunda RhoA, Rho-kinaz (ROCK)1 ve ROCK2 gen polimorfizmlerinin ve bunun yanında ROCK1 ve ROCK2 gen ekspresyonlarının Behçet hastalığı (BH) ile ilişki olup olmadığını araştırmaktı. Çalışmaya 194 Behçet hastası ve benzer yaş ve cinsiyetteki 276 sağlıklı kontrol dahil edildi. Polimorfizmler genomik DNA'da, BioMark 96.96 Dynamic Array Sistem kullanılarak analiz edildi. ROCK1 ve ROCK2 gen ekspresyonu için kan örneklerinden mRNA ekstraksiyonu yapıldıktan sonra real time polimeraz zincir reaksiyonu uygulandı. RhoA geni rs6784820'in AG genotipi, A aleli, rs974495'in GA genotipi, rs2177268'in TA genotipi, rs3448'in T aleli BH olanlar ile kontrol grubu arasında anlamlı olarak farklı idi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the association between RhoA, Rho-kinase (ROCK)1 and ROCK2 gene polymorphisms and also ROCK1, ROCK2 gene expressions and patients with Behçet?s disease (BD) in a Turkish population. A total of 194 BD patients and 276 healthy controls with similar age and sex were included to this study. Polymorphisms were analyzed in genomic DNA using a BioMark 96.96 dynamic array system. mRNA from blood samples was extracted, and real time polymerase chain reaction was performed for ROCK1 and ROCK2 gene expressions.