Bazı 1,1´-bisferrosen amitlerin mikrodalga ışıması ile organik sentezi
Organic synthesis with microwave irradiation of some 1,1'-bisferrocene amides
  1. Tez No: 315506
  2. Yazar: BÜŞRA KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ HÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Ferrosen, Fe(C5H5)2 molekül formülüne sahip, disiklopentadienil demir adıyla da anılan organometalik bir bileşiktir. Yapısında iki siklopentadienil (Cp) halkası arasında demir atomu bağlı bulunmaktadır. Bu özelliğinden dolayı sandviç yapılı bileşikler grubundadır. Aromatik özellik sergilemektedir ve kararlı bir yapı göstermektedir. Bu bileşiklerin kullanım alanlarına bakıldığında ise redoks sensörü, optik malzeme üretimi ve ilaç endüstrisinde kullanıldıkları görülür. Bu çalışmada amaç, literatürde sentezlenmemiş, redoks sensörü olarak kullanılabilecek yeni 1,1'-bis sübstitüe ferrosen amit türevleri sentezlemektir. Gerçekleştirilen sentezler için öncelikle başlangıç maddesi 1,1'-Bis-(N-benzotriazolil karbonil) ferrosen, Fc(COBt)2, 1H-Benzotriazol/SOCl2 yönteminden yararlanılarak sentezlenmiştir. Daha sonra ise elde edilen bu madde, çeşitli aminlerle mikrodalga ışıması altında reaksiyona sokularak yeni 1,1'-Bis-ferrosen amit türevleri sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ferrocene is an organometallic compound that its molecular formula is Fe(C5H5)2 also called dicyclopentadienyl iron. It?s structure has one iron atom between two cyclopentadienyl (Cp) rings. Because of this property ferrocene is a member of sandwich compounds. It shows aromatic character and stable structure on. Ferrocene derivatives have been used to use in redox sensor applications, preparation of optic materials and in drug industry. The aim of this work is to prepare novel 1,1'-Bis substitue ferrocene amide as redox potential sensor. First of all the starting material 1,1'-Bis-(N-benzotriazolyl carbonyl) ferrocene, Fc(COBt)2, which has prepared with the method of 1H-Benzotriazol/SOCl2. After that this material react with some amines under microwave irradiation for synthesis of novel 1,1'-Bisferrocene amide derivatives.