Biyokütle ve linyit hızlı pirolizini etkileyen parametrelerin deney tasarım yöntemi ile optimizasyonu ve elde edilen ürünlerin karakterizasyonu
Optimization of biomass and lignite fast pyrolysis parameters with experimental design method and the characterization of products
- Tez No: 315520
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN PÜTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada; hammadde olarak çam talaşı, nohut samanı atıkları ile linyit seçilmiş ve sabit yataklı borusal reaktörde hızlı pirolizi gerçekleştirilmiştir. Hızlı pirolizi etkileyen sıcaklık, azot akış hızı, ısıtma hızı gibi parametrelerin optimizasyonu için deney tasarım yöntemlerinden biri olan cevap yüzey yöntemi kullanılmıştır. Çam talaşı ve nohut samanı atıkları için en yüksek sıvı ürün verimine %31,96 ve %28,57 ile 500ºC sıcaklık, 150cm3/dk azot akış hızı ve 300ºC/dk ısıtma hızında ulaşılmıştır. Linyit için en yüksek sıvı ürün verimi %9,02 olarak 600ºC sıcaklık, 200cm3/dk azot akış hızı ve 400ºC/dk ısıtma hızında elde edilmiştir. Optimum koşullarda elde edilen sıvı ürünlerin GC-MS ve FT-IR ile karakterizasyonu yapılmıştır. Cevap yüzey yöntemi çam talaşı ve nohut samanı atıkları ile linyitin hızlı pirolizinde proses parametrelerinin optimizasyonunda uygun ve etkili bir yöntemdir. Uygun piroliz koşullarında çam talaşı, nohut samanı atıkları ile linyitin hızlı pirolizinden elde edilen sıvı ürünün yapay yakıt ve kimyasal hammadde kaynağı olarak değerlendirilebileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study pine sawdust and chickpea straw residue and lignite were selected as raw materials and fast pyrolysis of each was conducted in a fixed bed tubular reactor. Response surface methodology as an experimental design technique was used for the optimization of the parameters such as temperature, nitrogen flow rate and heating rate that affect the fast pyrolysis. Maximum bio-oil yields were achieved at the temperature of 500ºC, nitrogen flow rate of 150cm3/min and heating rate of 300ºC/min as %31.96 and %28.57 for pine sawdust and chickpea straw, respectively. %9.02 oil yield was obtained for lignite at the temperature of 600ºC, nitrogen flow rate of 200cm3/min and heating rate of 400ºC/min. The bio-oils and the oil from lignite that obtained at optimum conditions were characterized by GC-MS and FT-IR. For the fast pyrolysis of pine sawdust, chickpea straw and lignite, response surface methodology is a suitable and an effective way for the optimization of the parameters. According to the structure analysis bio-oils and oil obtained from fast pyrolysis of pine sawdust, chickpea straw residue and lignite at appropriate conditions can be used as synthetic fuel or valuable chemical feedstock.