Bilgisayar programlama yöntemi ile havaalanlarında optimum pist yönünün belirlenmesi
The determination of optimal runway direction at airports by computer programming
  1. Tez No: 315536
  2. Yazar: NİLGÜN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN OKTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Gerek teknolojinin hızlı bir şekilde gelişim göstermesi gerekse hava taşımacılığının hızlı, güvenilir ve ekonomik oluşu, hava taşımacılığına olan talebi her geçen gün artırmaktadır. Bu talep artışı beraberinde birçok sorunu da getirmektedir. Bunların başında mevcut havaalanlarının pek çoğunun artan talebi karşılayamaz hale gelmesidir. Bu sorunun çözülebilmesi için ya mevcut havaalanlarının genişletilmesi ya da yeni havaalanlarının yapılması gerekmektedir.Yeni bir havaalanının tasarımı ve planlanması aşamasında öncelikle uygun pist yönü belirlenmelidir. Bu doğrultuda pist yapılacak araziye ait rüzgâr verileri, pisti kullanması planlanan kritik uçağın yan rüzgâr limitlerine göre analiz edilmelidir.Bu çalışmada, bir havaalanı için uygun pist yönünün saptanabilmesini amaçlayan bir bilgisayar yazılımı geliştirilmiştir. CSharp yazılım dili ile geliştirilen bu program, ?Pist Yönü Hesaplama-PYH? olarak adlandırılmıştır.PYH programı, bir pistin yapılacağı araziye ait rüzgâr verilerinin izin verilebilir yan rüzgâr limitlerine bağlı olarak analizini gerçekleştirmektedir. Yapılan analizler sonucunda elde edilen kullanım faktörlerine bağlı olarak pist/pistler için en uygun yerleşim açısı değerleri hesaplanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Both the rapid development of technology and the fact that the air transportation is quick, reliable and economical increase the demand of air transportation day by day. This increase in demand brings with it a lot of problems. First of these problems is that available current airports are becoming incapable of handling the increase in demand. In order to solve this problem either the current airports should be expanded or new airports must be built.In the design and planning phase of new airports, first of all, the appropriate direction of runway should be determined. For this, the wind data at the land on which the runway is going to be built and the crosswind limits of the critical aircraft that is going to use that runway should be analyzed.In this study, a computer program aimed at determining the appropriate runway direction was developed. This program, developed in CSharp programming language, was named ?Runway Direction Computation-PYH?.The PYH program analyzes the wind data for the land on which a runway is going to be build by taking into account the acceptable crosswind limits. As a result of the utilization factors obtained from the analysis, the optimal direction for the runway(s) can be calculated.