Havaalanlarında çalışan meteoroloji personeline uzaktan eğitim yöntemi ile hizmet içi eğitim verilmesi ve sonuçlarının değerlendirilmesi
Being given in-service training to meteorology staff working in airports via distance education and evaluations of the results
  1. Tez No: 287475
  2. Yazar: ABDULBAKİ ENSAROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BENİAN TEKİNDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada hizmet içi eğitimin sınıf ortamında verildiği bir kurumda, hizmet içi eğitimin uzaktan eğitim yöntemiyle verilmesi için portal geliştirilmiş ve geliştirilen portal, havaalanlarında çalışan kurum personeline uygulanarak, sonuçlar istatistik olarak değerlendirilmiştir.Geliştirilen özgün portalda, ders içeriğinin, anketlerin, sınavların hazırlanmasında ve sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde yeni bir yapı ortaya konulmuştur. Portal, PHP programlama dili ile hazırlanmış, ihtiyaç duyulan bazı yerlerde javascript kodları kullanılmıştır. Veritabanı yönetim sistemi olarak MySql tercih edilmiştir.Araştırma örneklemini Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden 33 personel oluşturmaktadır.Kullanıcıların internet yeterlilik düzeylerini ve web tabanlı eğitime bakış açılarını ölçmek amacıyla, gerekli geçerlilik ve güvenirlilik çalışmaları tamamlanan ?İnternet Yeterlilik Düzeyi Anketi? ve ?Web Tabanlı Öğretim Tutum Ölçeği? uygulanmış, elde edilen veriler ?Bağımlı İki Grup t-Testi?, ?Bağımsız İki Grup t-Testi?, ?Tek Yönlü Varyans Analizi? metotları kullanılarak analiz edilmiş, analiz sonuçları açıklanmıştır. Ayrıca kullanıcıların portal hakkındaki görüşlerini öğrenmek amacıyla ?Portal Kullanımı? ve bir tane açık uçlu sorudan oluşan ?Portal Hakkındaki Görüşler? anketleri uygulanmıştır.?Web Tabanlı Öğretim Tutum Ölçeği?ne ait analizler sonucunda havaalanı personelinin web tabanlı öğretmeye karşı olumlu tutuma sahip oldukları belirlenmiştir. Portal, personelin web tabanlı öğretime karşı tutumlarında değişiklik yapmamıştır. ?İnternet Yeterlilik Düzeyi Anketi?ne ait analiz sonuçları, personelin internet yeterliliğine sahip olduğunu ortaya koymuştur. Portal, personelin internet yeterlilik düzeylerinde değişiklik yapmıştır.Havaalanı çalışanları hizmet içi eğitimin uzaktan eğitim yoluyla verilmesine olumlu bakmaktadırlar. Hazırlanmış olan portal kullanım kolaylığı ve ihtiyacı karşılaması yönüyle başarılı bulunmuş, kurumda kullanılmasına olumlu bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
This portal is developed for a foundation which in-service training is provided in classroom in order to provide in-service training by using distance education in this study and the developed portal is put into practice to staff who works in airports, the results are evaluated statistically.It is constructed a new structure in way of preparing questionnaires, exams and evaluating of results of the exams in developed original portal. The portal is prepared by using PHP programming and javascripts codes are used in some situations if it is necessary. MySql is preferred as database management system.Research sample contains 33 staff who works in Meteorology.For the purpose of evaluation the perspective of foundation staff to the portal and the users? adequacy of internet, ?Internet adequacy level questionaire? and ?web-based instruction attitude scale? which are valid and reliable are carried out, obtained datas are explained by analyzing with result tables and graphics after the usage of the portal. Oneway Anova, independent samples t-Test and paired samples t-Test methods are used in datas?analysis. In addition, for the purpose of learning users? opinions to the portal ? Attitude questionnaire to the portal using? and ?Opinions about the portal? which consists open-ended questions to learn their opinions related to the portal are carried out.It is determined that airport staff has positive attitude against web-based teaching according to the analysis results which belong to ? web-based instruction scale?. The portal has not made change about staff?s attitude against web-based teaching. Analyzing results which belong to internet adequacy level questionaire has showed that the staff has internet adequacy. The portal has made changes staff?s internet adequacy level.Airport staff looks positive to in-service training via distance education. the prepared portal is well-done for its aspects of ease of use and meeting need, it is looked positive to use in foundation.