Fındık ve tahıl ambarlarından bacillus izolasyonu, karakterizasyonu ve izolatların insektisidal özelliklerinin araştırılması
Isolation characterization and investigation of insecticidal properties of bacillus from warehouses
- Tez No: 315554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bacillus cinsi bakteriler spor oluşturan ve biyolojik mücadele de en çok kullanılan toprak grubu Gram + bakteriler olup mikrobiyolojik insektisitlerin temelini oluşturmaktadırlar. Ambarlardan toplanan öğüntü örneklerinden yeni toksin kombinasyonlu Bacillus türlerini belirlemek amacıyla Bacillus cinsine ait 26 bakteriyal izolat elde edildi. Bu izolatların koloniyal ve hücresel özellikleri ışık mikroskobuyla, fizyolojik özellikleri genel testler ile biyokimyasal özellikleri ise API kitleri kullanılarak tespit edildi. Moleküler karakterizasyonları için ise 16S rDNA baz dizileri ve cry gen içerikleri belirlendi. Yapılan karakterizasyon çalışmaları sonucunda izole edilen bakterilerin Bacillus thuringiensis, B. pumilus, B. subtilis, B. amyloliquefaciens, B. licheniformis, B. atrophaeus, B. megaterium ve Lysinibacillus sphaericus türlerine ait oldukları belirlendi. Ayrıca Bg5 numaralı izolatta cry1, B2, B3 ve N6 numaralı izolatlarda cry3 geni belirlendi. . İzolatların Plodia interpunctella, Ephestia kuehniella larvaları ve Sitophilus granarius erginleri üzerinde biyoassay çalışmaları yapıldı. Biyoassay sonuçlarına göre en yüksek insektisidal etkiler Bg5 (Bacillus thuringiensis) numaralı izolat tarafından %100 oranıyla P. interpunctella larvaları üzerinde, B4 (B. subtilis) numaralı izolat tarafından ise %63.3 oranıyla S. granarius erginleri üzerinde gerçekleşti. Özellikle yüksek insektisidal etki gösteren Bg5 numaralı izolatın lepidopteran depo zararlıları ile mücadelede etkili bir kontrol ajanı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The genus of Bacillus is a spore-forming and Gram + bacteria that used mostly in biological control. In addition, they originate the basis of microbiological insecticide. In order to develop Bacillus strains with new toxin combinations, 26 bacterial isolate belonging to Bacillus sp. isolated from warehouses. Firstly, colonial and cellular characteristics, then, physiological features and finally, the biochemical properties of these isolates were analyzed by the light microscopy, manual tests and API kit, respectively. For the molecular characterization, 16S rDNA sequence and cry gene contents were detected. As a consequence of characterization, the isolates were identified as Bacillus thuringiensis, B. pumilus, B. subtilis, B. amyloliquefaciens, B. licheniformis, B. atrophaeus, B. megaterium and Lysinibacillus sphaericus. It was also recorded that the isolates Bg5 have a cry1 gene, B2, B3 and N6 have a cry3 genes. The toxic effects of the isolates were determined by the bioassay using larvae of Plodia interpunctella (Indianmeal moth), Ephestia kuehniella (Mediterranean flour moth) and adults of Sitophilus granarius (Wheat weevil). According to the results of bioassay, the highest insecticidal effects were 100% with Bg5 (Bacillus thuringiensis) against the larvae of P. interpunctella and 63.3% with B4 (B. subtilis) against the adult of S. granaries. Especially, Bg5 has the highest insecticidal effect may be valuable as a microbial control agent for lepidopteran warehouse pests.