Bazı azollerde diazo-triazol ve azido-tetrazol halka-zincir izomer dengesinin dft yöntemiyle incelenmesi
Investigation of the diazo-triazole and azido-tetrazole ring-chain isomerism equilibrium of in the some azoles by dft method
  1. Tez No: 315564
  2. Yazar: MERDAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bazı azollerde diazo-triazol ve azido-tetrazol molekül içi halka-zincir izomer dengesi gaz, karbontetraklorür (CCl4), asetonitril (CH3CN) ve su (H2O) fazlarında B3LYP/6-31++G(d,p) temel seti DFT yöntemi kullanılarak incelendi. Her bir aşamadaki geçiş hali titreşim analizi ile doğrulandı. Çözücü fazı ile ilgili hesaplamalarda Self-Consistent Isodensity Continuum Model (SCIPCM) yöntemi dikkate alındı. Halka-zincir izomer dengesi üzerine bağlı grubun türü ve konumunun etkisi tüm yapılar için incelendi.İzomerlerin yapıları, enerjileri ve bağıl kararlılıkları hem gaz hem de çözücü fazlarında değerlendirildi ve karşılaştırıldı. Elde edilen verilerden, diazo ve azido izomerlerinin, triazol ve tetrazol izomerlerinden daha kararlı olduğu görüldü. Elekton salıcı gruplar triazol ve tetrazol izomerlerinin kararlılığını arttırırken, elektron çekici gruplar diazo ve azido izomerlerinin kararlılığını arttırmaktadır. Çözücü polarlığının artmasıyla halka-zincir izomer dengesinin triazol ve tetrazol yönüne kaymaktadır.
Özet (Çeviri)
The diazo-triazole and azido-tetrazole the intramolecular ring-chain isomerism equilibrium in the some azoles were investigated by using B3LYP/6-31++G(d,p) basis set by DFT method in the gas phase, carbontetracloride (CCl4), acetonitrile (CH3CN) and water (H2O). The transition state in each process was confirmed through vibrational analysis. Solvent phase calculations were taken into account using the Self-Consistent Isodensity Polarizable Continuum Model (SCIPCM) method. The effect of substituent types and its positions on the ring-chain isomerism equilibrium was investigated for all structures.The structures, energetics and relative stabilities of the isomers were compared and analyzed both in gas and solution phases. The obtained data showed that diazo and azido isomers were more stable than triazole and tetrazole isomers. In the electron-withdrawing substituents were favored the diazo and azido isomers, while electron-donating substituents were favored triazole and tetrazole isomers. However, ring-chain isomerism equilibrium was observed that the direction of the triazole and tetrazole isomers with the increasing polarity of the solvents.