Bazı amino azollerdeki amin-imin tautomerliği üzerine bağlı grup ve çözücü etkilerinin ab initio moleküler orbital yöntemleri ile incelenmesi
Investigation of solvent and substituent effects on the amino-imino tautomerism of some amino azoles by ab initio molecular orbital methods
  1. Tez No: 302646
  2. Yazar: ALİ IŞIKVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amino-1, 3-oksazol bileşikleri (2- amino- 1, 3- oksazol, 4- amino-1, 3- oksazol, 5- amino-1, 3- oksazol) ve bunların bazı türevlerinin gaz, kloroform, dimetilsülfoksit ve su fazlarındaki amin- imin tautomer dengesi B3LYP/ 6- 31++ G (d, p) yöntemi ile teorik olarak incelenmiştir. Çözücü fazı ile ilgili hesaplamalarda Self-Consistent Isodensity Polarizable Continuum Model (SCIPCM) dikkate alınmıştır. Bağlı grubun türü ve konumunun tautomer dengesine etkisi aynı hesaplama koşullarında incelenmiştir.Tautomerlerin yapıları, enerjileri ve bağıl kararlılıkları gaz ve çözücü fazları için karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak 2, 4- diamin-1, 3-oksazoller dışında tüm tautomer dengeleri için amin tautomerlerinin imin tautomerlerinden daha kararlı olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, çözücü polaritesinin artmasıyla amin- imin tautomer dengesi imin tautomer yönüne kaymaktadır.
Özet (Çeviri)
Amino-imino tautomeric equilibrium of amino-1, 3- oxazole (2- amino-1, 3 -oxazole, 4- amino-1, 3- oxazole, 5- amino-1, 3- oxazole) and its some were theoretically investigated by using B3LYP/ 6-31+ + G (d, p) method derivatives in the gas, chloroform, dimethylsulfoxide and water phases. The Self-Consistent Isodensity Polarizable Continuum Model (SCIPCM) was considered for the calculations associated with solvent phases. The same level of calculations were applied to the effect of substituent types and its positions in the tautomeric equilibrium.The structures, energies and the relative stabilities of the tautomers were comparatively evaluated for both gas and solvent phases. The results showed that the amino tautomers were more stable than the imino tautomers except 2, 4-diamin-1, 3-oxazol for which the case was vice-versa. However, the tautomeric equilibrium was relatively in favor of the imino tautomers with the increasing polarity of the solvents.