Bazı diazinonlarda keto-enol tautomer dengesi ve ikili proton transferi tepkimelerinin DFT yöntemiyle incelenmesi
Investigation of the keto-enol tautomer equilibrium and double proton transfer reactions of in the some diazinones by DFT method
  1. Tez No: 315565
  2. Yazar: ADEM MERMER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bazı diazinon izomerlerinin keto ve enol monomerlerindeki tautomerleşme, dimerleşme ve moleküller arası ikili proton transfer (İPT) tepkimesi gaz, karbontetraklorür ve su fazlarında DFT yöntemiyle B3LYP/6-31+G(d,p) temel seti kullanılarak incelendi. Çözücü fazı ile ilgili hesaplamalarda Polarizable Continuum Model (PCM) yöntemi dikkate alındı. Diazinon izomerlerinin bir araya gelmesiyle oluşan keto-keto (K-K) ve enol-enol (E-E) dimerleri arasında oluşan moleküller arası hidrojen bağlarının, moleküler yapı ve özellikler üzerine çok belirgin bir etkiye sahip olduğu görüldü. Her bir aşamadaki geçiş hali, titreşim frekans analizi ile doğrulandı.Monomerlerin ve dimerlerin yapıları, enerjileri, dimerleşme enerjileri ve bağıl kararlılıkları, gaz ve çözücü fazları için karşılaştırılarak değerlendirildi. Ürün dimerleri, tepken dimerlerinden önemli derecede daha az kararlı olduğundan tüm İPT tepkimelerinin endotermik olduğu görüldü. Bununla birlikte, tepkime enerjisinin tepken ve ürün dimerlerindeki hidrojen bağlarının (N-H---O=C/N---H-O-C) bağıl gücü ve çözücü etkisiyle değiştiği gözlendi. Elde edilen verilerden, dimerleşme enerjilerindeki değişime bağlı olarak tepken monomerlerinin arasındaki hidrojen bağlarının ürün monomerlerindeki hidrojen bağlarından daha zayıf olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Tautomerism, dimerization and intermolecular double proton transfer (DPT) reaction in the keto and enol monomers of some diazinone isomers were investigated by using B3LYP/6-31+G(d,p) basis set by DFT method in the gas phase, carbon tetrachloride (CCl4) and water (H2O). Solvent phase calculations were taken into account using the Polarizable Continuum Model (PCM) method. İntermolecular hydrogen bonds formed between keto-keto (K-K) and enol-enol (E-E) dimers occurring to a combination of diazinon isomers seen to have a very pronounced effect on molecular structure and properties. The transition state in each process was confirmed through vibrational analysis.The structures, energies, dimerization energies and the relative stabilities of the monomers and dimers were comparatively evaluated for gas phase and solvents. All DPT reactions showed endothermic, because the product dimers are significantly less stable that the reactant dimers. However, it was observed that reaction energy was changed by means of solvent effect and the relative strength of the hydrogen bonds (N-H---O=C/N---H-O-C) in reactant and product dimers. The obtained data showed that the hydrogen bonds among the reactant monomers were weaker than those between the product monomers, as reftlected in the dimerization energies.