Bazı şikimik asit metabolik yolu ürünlerinin antioksidan ve dna koruyucu aktivitelerinin araştırılması
Determination of some shikimate pathway products for their antioxidant and dna damage protection potentials
- Tez No: 315577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKTAŞ TEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bitkiler, uzun yıllar boyunca insanoğlunun temel besin ve tedavi gereksinimleri için birincil kaynak olmuştur. Son yüzyılda, çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan sentetik ilaç ve katkı maddelerinin uzun süre kullanımlarından kaynaklanan yan etkilerinin ortaya çıkması, bilim adamlarını bitkisel sekonder metabolitlerin çarpıcı biyolojik özelliklerini keşfetmeye yönlendirmiştir. Yapılan pek çok bilimsel çalışma ile bitkisel metabolik yol ürünlerinin birçok biyolojik özelliği literatüre kazandırılmıştır. Bitkisel bileşenlerin önemli biyolojik aktiviteleri arasında; anti-depresan, anti-inflamatuar, anti-kolinesteraz, anti-oksidan, antimikrobiyal, antiviral, amoebisidal, anti-leishmanial, anti-platelet, anti-proliferatif, pro-apoptotik, dementia, diyabet, hepato-protektif, DNA koruyucu ve HIV-1 integraz inhibitör aktiviteleri sayılabilir. Bu çalışma kapsamında Şikimik Asit Metabolik yolu ürünlerinden bazılarının; antioksidan ve DNA koruyucu aktivitelerinin araştırılması yapılmıştır. Yapılan literatür araştırmaları sonucunda, birçok bitki türünün çeşitli biyolojik aktivitelerinin araştırıldığı görülmektedir. Ancak fitkokimyasalların her birinin ayrıca araştırıldığı çalışmaların sayısı yok denecek kadar azdır. Bu çalışmaların pek çoğunda DNA koruyucu aktivite bulgusu yer almamaktadır. Literatür araştırmalarının sonuçları değerlendirildiğinde, proje kapsamında elde edilen verilerin, alanında yapılmış özgün çalışmalar olma niteliği taşıdığı ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
Plants have been primary sources for meeting the fundamental food and therapeutic needs of humankind during the long years. In the last century, due to the side effects of the synthetic drugs and additives (used in the treatment of various diseases) arisen from their long term applications, have been orientated the scientists to invent the excellent biological properties of secondary metabolites. Many biological properties of the Shikimate Pathway have been reported by scientific studies. Anti-depressant, anti-inflammatory, anti-cholinesterase, antioxidant, antimicrobial, anti-viral, amoebicidal, anti-leishmanial, anti-platelet, anti-proliferative, pro-apoptotic, dementia, anti-diabetes, hepato-protective, DNA protective and HIV 1 integraz inhibitory activities are the most important ones among the biological properties of phytochemicals. In this study, antioxidant and DNA protective activities of shikimate pathway, investigated. As far as our literature survey could as certain, many plant species have been reported for their various biological activities. On the other hand, negligible amount of report is available in the literature for the individual phytochemicals of these plant species. In many of these reports, data concerning the DNA protecting activity is not available. When the results of the literature survey evaluate, it can be freely stated that data obtained from this project carried an original value.