Calameuta haemorrhoidalis (Fabricius, 1781) (Hymenoptera: Cephidae) populasyonlarının morfometrik analizi
The morphometric analysis of Calameuta haemorrhoidalis (Fabricius, 1781) (Hymenoptera: Cephidae) populations
  1. Tez No: 315576
  2. Yazar: GİZEM HAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN BAŞIBÜYÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Calameuta haemorrhoidalis (Cephidae) türü Doğu Karadeniz hariç Türkiye'nin tüm bölgelerinde yayılış göstermektedir. Calameuta haemorrhoidalis şekil, büyüklük ve renk farklılıkları gibi morfolojik karakterler bakımından oldukça farklılıklar göstermektedir. Bu çalışmanın amacı çeşitlilik gösteren bu karakterler yardımı ile bir veri matrisi oluşturulması ve veri matrisinin analizi sonucu oluşacak grupların istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığının saptanmasıdır. Yeni karakterler kullanılarak yedi morfotip belirlenmiştir. Bu morfotiplerden ön kanat, arka kanat, anten ve genital organ preparatları hazırlanmıştır. Preparat resimleri bilgisayara aktarıldıktan sonra landmarker noktaları belirlenmiş ve analize tabi tutulmuştur. Elde edilen sonuçlar ışığında tür içerisindeki morfotiplerde kesin bir gruplaşmanın ve yeni taksonların olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The species, Calameuta haemorrhoidalis (Cephidae), is distributed in over all regions of Turkey except East Black sea Region. Calameuta haemorrhoidalis exhibits morphologically very variable characters such as shape, size and colour differences. The aim of present study is to generate a dataset from these variable characters and to determine whether the group found after the analyses are statistically significant or not. Seven morphotype were determined based on some new characters. Slides of forewing, hindwing, antenna and genitalia were prepared for each morphotype. After taking and transferring the pictures of these slides to a computer, landmark points were given and analysed. In the light of results obtained, there were no significant intraspesific clustering and therefore no indication for likely new taxon was found.