Total kalça artroplastisinde suprainguinal fasya iliaka bloğu (SFİB) ve kuadratus lumborum – 3 bloğunun (QLB – 3) analjezik etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of Analgesic Efficacy between Suprainguinal Fascia Iliaca Block (SFIB) and Quadratus Lumborum Block-3 (QLB-3) in Total Hip Arthroplasty
  1. Tez No: 904827
  2. Yazar: RAMAZAN BURAK FERLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN TULGAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Total kalça artroplastisi (TKA), genellikle osteoartrit gibi durumlar sonucunda ortaya çıkan ağrı ve hareket kısıtlılığını gidermek için uygulanan bir ortopedik cerrahi işlemdir ve postoperatif şiddetli ağrıya sebep olabilmektedir. Bu ağrının yönetimi için multimodal analjezinin de oldukça önemli bir parçası olan birçok periferik sinir bloğu geliştirilmiştir. Suprainguinal fasya iliaka bloğu (SFİB) ve anterior kuadratus lumborum bloğu (a-QLB) TKA'da postoperatif analjezi amacıyla kullanılan iki rejyonel anestezi tekniğidir. Bu çalışmada spinal anestezi altında posterior yaklaşımla TKA cerrahisi uygulanan hastalarda SFİB ile a-QLB tekniklerinin analjezik etkinliklerini karşılaştırmayı amaçladık. Yöntem: Bu çalışma Samsun Üniversitesi, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde prospektif, randomize ve çift kör olarak yürütüldü. Spinal anestezi altında elektif TKA planlanmış, 18-75 yaş aralığında, Amerikan Anesteziyoloji Derneği (ASA) sınıfı I-II-II olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Randomizasyon sonrası hastalar SFİB ve a-QLB olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki grupta blok işlemi cerrahiden sonra ultrason eşliğinde uygulandı. Bu çalışmada birincil sonlanım noktamız 24 saatlik kümülatif morfin tüketimiydi ve iki grubun analjezik etkinliği bu parametreye göre karşılaştırıldı. İkincil ölçümlerimiz; ilk analjezi zamanı, postoperatif ağrı skoru, kuadriseps kas güçsüzlüğü, bulantı-kusma ve QoR-15 anket sonuçlarıydı. Bulgular: Çalışmaya 35'i kadın, 30'u erkek olmak üzere toplam 65 hasta alındı. (Grup SFİB: 33, Grup a-QLB: 32). 24 saatlik kümülatif morfin tüketimleri SFİB grubunda ortalama 9.94 ± 7.64 mg, a-QLB grubunda 11.31 ± 6.85 mg bulundu ve iki grup arasında tüm zaman dilimlerinde istatistiksel olarak fark bulunmadı (p>0,05). Aynı zamanda NRS değerleri iki grup arasında benzerdi (p>0,05). İlk analjezi zamanı SFİB grubunda daha uzun olmakla birlikte iki grup arasında anlamlı fark görülmedi (p>0,05). Postoperatif 24. saatte kuadriseps kaç güçsüzlüğü görülen hasta sayısı, SFİB grubunda a-QLB grubuna göre daha fazlaydı (p0,05). Her iki gruba da postoperatif 24. saatte yapılan QoR-15 sonuçları benzer bulundu ve sonuçlar hastalar tarafından genellikle orta-iyi şeklinde bildirildi. Sonuçlar: Bu çalışmada, spinal anestezi altında TKA cerrahisi uygulanan hastalarda postoperatif yapılan SFİB ve a-QLB'nin, analjezik gereksinimleri ve ağrı skorları açısından birbirine üstünlüğü bulunamadı. Ancak SFİB grubunda blok ilişkili komplikasyonlardan biri olarak değerlendirilebilecek uzamış kuadriseps kas güçsüzlüğü a-QLB grubuna göre daha fazla hastada görüldü. Bu bulgular, TKA sonrası ağrı yönetiminde her iki tekniğin de uygulanabilir olduğunu gösterse de farklı volüm ve konsantrasyonlarla yapılan blok uygulamalarının karşılaştırıldığı randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Total hip arthroplasty (THA) is an orthopedic surgical procedure commonly performed to alleviate pain and movement restrictions resulting from conditions such as osteoarthritis and can cause severe postoperative pain. To manage this pain, several peripheral nerve blocks, which are crucial components of multimodal analgesia, have been described. The suprainguinal fascia iliaca block (SFIB) and the anterior quadratus lumborum block (a-QLB) are two regional anesthesia techniques used for postoperative analgesia in THA. This study aimed to compare the analgesic efficacy of SFIB and a-QLB techniques in patients undergoing THA surgery performed with a posterior approach under spinal anesthesia. Methods: This prospective, randomized, and double-blind study was conducted at Samsun University, Samsun Education and Research Hospital. Patients aged 18-75 years, classified as American Society of Anesthesiologists (ASA) class I-II-III, scheduled for elective THA under spinal anesthesia were included. After randomization, patients were divided into two groups: SFIB and a-QLB. In both groups, the block procedure was performed under ultrasound guidance after the surgery. Our primary endpoint was the 24-hour cumulative morphine consumption, and the analgesic efficacy of the two groups was compared based on this parameter. Secondary outcomes included the time to first analgesia, postoperative pain score, presence of quadriceps muscle weakness, nausea-vomiting and QoR-15 survey results. Results: A total of 65 patients, 35 females and 30 males, were included in the study (Group SFIB: 33, Group a-QLB: 32). The 24-hour cumulative morphine consumption was found to be 9.94 ± 7.64 mg in the SFIB group and 11.31 ± 6.85 mg in the a-QLB group, with no statistically significant difference between the two groups at any time frame (p>0.05). Additionally, the NRS values were similar between the two groups (p>0.05). Although the time to first analgesia was longer in the SFIB group, no significant difference was observed between the two groups (p>0.05). The number of patients observed with quadriceps weakness in the 24th hour postoperatively was higher in the SFIB group compared to the a-QLB group (p0.05). The QoR-15 results at postoperative 24 hours were also similar between the two groups, with results generally reported as moderate to good by the patients. Conclusions: In this study, it was shown that there was no difference between SFIB and a-QLB performed postoperatively in patients undergoing THA surgery under spinal anesthesia in terms of analgesic requirements and pain scores. However, prolonged quadriceps muscle weakness, which can be considered as one of the block-related complications, was observed in more patients in the SFIB group compared to the a-QLB group. These findings suggest that both techniques are applicable for post-TKA pain management, yet randomized controlled trials comparing block applications with different volumes and concentrations are needed.