Nazal cerrahi ve koku işlevi
Nasal surgery and smelling function
  1. Tez No: 315600
  2. Yazar: YALÇIN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ÇINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Burnun en önemli işlevlerinden birisi olan koku işlevi hem hekim hem de hastalar tarafından yeterince önemsenmemektedir. Cerahi girişim veya diğer nedenlere bağlı oluşabilecek koku ile ilgili morbidite sadece yaşam kalitesini düşürmekle kalmayıp, geçimini bundan sağlayan, güvenliği koku alma ile yakından ilgili olan kişilerde hayatı olumsuz yönde etkileyecektir. Şimdiye kadar burun cerrahisi sonrası, solunum işleviyle ilgili parametrelerin yaygın olarak incelenmiş olmasına karşılık koku işlevindeki değişiklikler konusunda ayrıntılı araştırmalar bulunmamaktadır. Amacımız, sinonazal cerrahinin koku duyusu üzerindeki etkilerini değerlendiren ayrıntılı bir araştırmayı gerçekleştirmektir. Çalışmamıza cerrahi girişim planlanan 40 hasta dahil edildi. Altmış yaş üzeri, sigara içen, daha önce operasyon geçiren hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastalara operasyon öncesi ve sonrası akustik rinometri, identifikasyon testi ve butanol eşik testi yapıldı. Opere edilen hastaların % 67,5' inde koku alma fonksiyonunda iyileşme, % 10 `unda ise kötüleşme saptandı.Cerrahi girişim sinonazal hastalıkların oluşturduğu mekanik tıkanıklığı gidermekte ve koku duyusunda düzelme gözlenmektedir. Öte yandan bazı vakalarda tıkanıklık giderilse bile, altta yatan mukoza enflamasyonu sürdüğünden istenilen düzelme elde edilememektedir. Sonuç olarak koku duyusu bozukluğu olan hastalarda, doğru endikasyonla ve erken dönemde yapılan cerrahi girişim yarar sağlayabilmektedir
Özet (Çeviri)
Smelling function as one of the most important functions of the nose is not sufficiently considered important by both doctors and patients. Morbidity related with smelling caused by surgical operation and other reasons not only decreases life quality, but also affects negatively the lives of people providing sustenance from smelling and that their safety is based on smelling. Up to the present, although parameters related with respiration function after nose surgery are widely studied, there are not detailed studies on the changes of smelling function. Our purpose is to realize a detailed study assessing the effects of sinonasal surgery on the smelling sense. 40 patients are participated in our studies. Smoking people, people over sixty years of age and people having operation are neglected. Patients are subjected to acoustic rhinometry, identification test and buthanol threshold tests before and after the surgery. 67.50 % of the patients are recovered and for 10 % of the patients, deterioration was observed. It is observed that surgical attempt removed the mechanical blockage caused by sinonasal disorders and recovery in smelling sense was appeared. On the other hand although blockage is removed, since underlying mucosa inflammation lasts, desirable recovery does not occur. As a result, nasal surgery is beneficiary with correct indication and early surgery for the patients having smell loss.